A svět se točí dál

Články 19

Pět smyslů člověka je prostředníkem mezi vnějším světem a mozkem. Patří mezi ně zrak, sluch, chuť, čich a hmat.

Na planetě HD 189733b prší sklo

Planeta HD 189733b
Planeta HD 189733b.

Ačkoli to zní neuvěřitelně, vědci skutečně objevili planetu, kde "prší" sklo. Nejde se o žádný výjev ze sci-fi literatury, v roce 2005 objevili pomocí Hubbleova dalekohledu astronomové velmi neobvyklou planetu. Plynného obra HD 189733b dělí od Země přibližně 63 světelných let, přičemž na něm velmi pravděpodobně "prší" tekuté sklo, které následně unášejí větry rychlostí okolo 7200 km/hod. Tato planeta totiž krouží pouhých 4,6 milionu kilometrů od své mateřské hvězdy a navíc má vázanou rotaci (zůstává tedy vůči hvězdě natočena stále stejnou stranou. Extrémně vysoké teploty, které na přivrácené polokouli stoupají až k 1000 °C, přičemž taví křemičitanové částice vířící v atmosféře, načež vzniká "skleněný déšť".

Bělomech sivý je mech vytvářející velké polštáře světle zelené barvy dorůstající průměru až 50 cm.

Velikonoční zajíc má tradici sahající hluboko do minulosti, jeho pravlastí v dnešní podobě je Německo, odkud se posléze rozšířil do anglosaských zemí.

Lak na nehty, jeho historie sahá hluboko do minulosti, od kdy existuje? Již staří Egypťané barvili nehty a první skutečné nehtové studio bylo otevřeno roku 1917 v New Yorku.

Dubaj je luxusní ráj na březích omývaných vlnami Perského zálivu. Na žádném jiném místě na světě nebylo v prvních letech 21. století postaveno tolik senzaci vzbuzujících staveb jako právě tady.

Netradiční biopotraviny potěší zdraví i chuťové buňky. Pokud se řadíte mezi kuchaře, kteří rádi experimentují, budou pro vás netradiční biopotraviny zdrojem inspirace a originálních, netradičních kombinací.

Několik rad pro výběr chladničky a čemu při jejím výběru věnovat pozornost.

Zázvor v kuchyni se používá na dochucení omáček i polévek, do salátů, k sushi, mořským plodům, do masových a zeleninových směsí, jídel indické a čínské kuchyně.

Kostel Panny Marie pod řetězem, který nalezneme v Praze na Malé Straně v Lázeňské ulici, tvoří torzo nedokončeného gotického chrámu a kostel vybudovaný v prostoru zamýšleného kněžiště.

Největší zvíře na planetě Zemi je samice plejtváka obrovského, která dorůstá délky přes 30 metrů, přičemž váží 160 tun.

Létající postavy z bájí a mýtů, lidé tehdy létání považovali za hájemství, do nějž mohou vstoupit pouze bohové a další mytologická stvoření.

Vrtbovská zahrada Praha o rozloze 0,31 ha je situovaná ve svahu Petřína za Vrtbovských palácem na Malé Straně.

Kočičí chování a řeč těla, proč se vám vaše kočička otírá o nohy, proč si brousí drápky o křeslo nebo proč vás hněte tlapkami, než se uvelebí na klíně?

A svět se točí dál

Máslo v tubě. Taky byste se vztekla, když si nemůžete rychle namazat křupavý krajíc cheba máslem, protože je právě vyndané z ledničky, kde ztvrdlo v kámen? Ty nekonečné minuty, než si pochoutku můžete vložit do úst. Proto chytří lidé vymysleli praktické máslo v tubě. Funguje stejně, jako lepicí tyčinka - potřebný kousek másla se z ní vytlačí a natře na krajíc chleba.

A svět se točí dál.