A svět se točí dál

Kostel Panny Marie pod řetězem

Kostel Panny Marie pod řetězem
Gotický portál kostela Panny Marie pod řetězem s dvouvěžím.

Kostel Panny Marie pod řetězem, který najdeme v Praze 1 na Malé Straně v Lázeňské ulici 4, patřil johanitům neboli maltézským rytířům. Dvojice gotických věží s pevnostní povahou dodnes připomíná bojový charakter řádu johanitů. Řád byl založen roku 1048. Podivný název chrámu "pod řetězem" je připomínkou skutečných řetězů, které sloužily k zavírání brány k řádovému konventu. Vedle věží vstupního gotického portálu (viz. obrázek vpravo) se v chrámu nabízí pohled na gotickou předsíň ve stylu vrcholné gotiky (konec 14. století). Obraz hlavního oltáře zaznamenal bitvu u Lepanta roku 1571, ve které křesťanské loďstvo porazilo mnohem početnější tureckou flotilu. Obraz je dílem Karla Škréty, velké osobnosti českého baroka. V chrámu zanechal Karel Škréta též obraz Stětí svaté Barbory. Ve štítu objevíme pozdně gotickou sochu Madony.

Společně se sousedními budovami malostranské maltézské komendy je Kostel Panny Marie pod řetězem chráněn jako kulturní památka.


Další články:

Energetické štítky na spotřebičích.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Kostel svatého Jakuba Většího Praha patřil františkánům.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

Velikonoční zajíc má tradici sahající hluboko do minulosti Evropy.

Dubaj se jmenuje stejně, jako zdejší emirát.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Zázvor v kuchyni přijde vhod v podzimních plískanicích.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Pět smyslů člověka je prostředníkem mezi světem a mozkem.

A svět se točí dál

Kostel Panny Marie pod řetězem tvoří torzo nedokončeného maltézského gotického chrámu a kostel vybudovaný poté v prostoru zamýšleného kněžiště.

A svět se točí dál.