A svět se točí dál

Články 15

Zívání je vlastní lidem stejně tak, jako psům, kočkám a dokonce i rybám. Jen si to představte. Obličejové svaly se napínají, nosní dírky rozšiřují, ústa otevírají dokořán a do plic přichází velké množství vzduchu najednou.

Chování dinosaurů mohlo být podobné dnešním ptákům

Rohatý dinosaurus rodu Achelousaurus
Rohatý dinosaurus rodu Achelousaurus.

Námluvy dinosaurů mohly být hodně podobné těm, které předvádějí některé ze současných druhů ptáků. Někteří ptačí samci "naoko" kopou nebo zřizují hnízdo, aby partnerku přesvědčili, že jsou schopni zajistit bezpečný domov pro ni i budoucí potomky.

Jedno právě takové nanečisto budované hnízdo z doby, kdy světu vládli dinosauři, objevili vědci v Coloradu.

Umělé hmoty najdeme dnes všude. Mohou být tvárné i měkké, tvrdé jako kov, průhledné, nerozbitné nebo vláknité. Bývají součástí počítačů, kompaktních disků, nábytku, protetických pomůcek, hraček, ale i mnoha dalších výrobků.

Ostrov Korsika poskytuje ideální podmínky pro horskou turistiku, cyklistiku, ochutnávku místních kulinářských specialit, poznávání historie i koupání v moři.

Prehistorické saharské kresby vznikly před sedmi tisíci lety. Na ostrůvku ze skal a balvanů uprostřed pouště vytvořili neznámí umělci dva portréty žiraf v nadživotní velikosti. Každou žirafu vede drobná lidská postava.

Strach z výšek zažívá více než polovina obyvatel zeměkoule a deset procent světové populace dokonce trpí panickou hrůzou z výšek - akrofobií.

Jak jíst exotické plody, kterých je kolem nás k dostání stále víc?

Královský letohrádek na Hradčanech dal vystavět v letech 1538-1565 v renesančním stylu Ferdinand I. jako součást v předchozích letech založené královské zahrady.

Byli dinosauři teplokrevní? Nález fosilizovaného dinosauřího srdce naznačuje, že by mohli být.

Synchronizovaný potlesk podléhá, aniž si to tleskající uvědomují, zákonům fyziky. Proces synchronizace začíná při potlesku improvizovaně.

Hradčanská radnice stojí v blízkosti Radničních schodů a může se pochlubit poměrně dlouhou tradicí.

Oranžová opice Trachypithecus cristatus, zatímco dospělé opice Trachypithecus cristatus jsou celé šedé, jejich mláďata jsou zbarvena ohnivě oranžovou barvou.

Nejdražší města světa. Kde je nejdražší živobytí? Podle oficiálních statistik je pro život finančně nejnáročnějším městem světa Tokio.

A svět se točí dál

Doba, kdy se Sahara zelenala a pokrývala ji tráva a keře. Vědci objevili v saharských pustinách pylová zrnka stará asi šest tisíc let.

A svět se točí dál.