A svět se točí dál

Oranžová opice

Tyto opice jsou celé šedé. Ovšem jejich mláďata září ohnivě oranžovou barvou. Změnu jejich vybarvení si vědci neumějí vysvětlit.

Oranžová opice Trachypithecus cristatus
Zatímco dospělé opice Trachypithecus cristatus jsou celé šedé, jejich mláďata jsou zbarvena ohnivě oranžovou barvou.

Odborné jméno této opičky zní Trachypithecus cristatus. Obývá lesy v jihovýchodní Asii. V Indonésii její populace přesahuje dva miliony jedinců, ovšem v jiných oblastech se tato opice malého tělesného vzrůstu stává vzácností.

Opice Trachypithecus cristatus je však unikátní i čímsi jiným. Mláďata, která se rodí antracitově zbarveným rodičům, jsou zářivě oranžová. Nejedná se o žádnou mutaci, mládě si zkrátka po určitou dobu po narození uchovává své lanugo, původní srst. Něco podobného známe i u lidí, také lidská mláďata si mohou po narození uchovat zvláštní porost, který se u nich vyskytuje nejčastěji na tvářích. Obvykle však lanugo zmizí ještě před porodem.

Lanugo je moudrým vynálezem přírody, který slouží především k ochraně nově narozených mláďat. Zbarvení jim umožňuje lépe se ukrývat před predátory. Mláďata jsou pro tento úkol vybavena dokonale, některé živočišné druhy například nevydávají v raném věku žádný pach, u dalších se vyvinulo dokonalé mimikry. A jiné mají odlišné zbarvení než jejich rodiče.

Jenže v případě této opice o nenápadnosti hovořit nelze. Proč jsou tedy její mláďata zbarvena tak křiklavě? Biologové pro tento jev nemají vysvětlení, či spíše - mají jich hned několik. Nejčastější hypotéha předpokládá určité "fanfaronství" opic: zvíře získá barvu jiných jedovatých a nebezpečných tvorů, aby samo vypadalo nebezpečně. Podobný jev se vyskytuje například u gepardů. Jejich mláďata jsou ozdobena nápadnou bílou hřívou. Trochu tak připomínají medojeda, malého a poněkud zlomyslného masožravce, kterému se všechny šelmy raději vyhýbají.

Největším nepřítelem mláďat této asijské opice jsou samci vlastního rodu. Často zabíjejí mláďata, která nejsou jejich potomky. Matky proto musejí své potomky bedlivě hlídat. Teprve až když mláďata trochu povyrostou, začnou postupně od hlavy tmavnout.


Další články:

Pitahaya je ve vietnamštině nazývaná zelený drak.

Královský letohrádek na Hradčanech byl postavený mezi lety 1538 a 1556.

Hradčanská radnice byla postavena po roce 1598.

Synchronizovaný potlesk vzniká spontánně.

Ostrov Malta je místo, kudy vedl jeden z předělů lidských dějin.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Ostrov Korsika je ve Středozemním moři nejhornatějším.

Strach z výšek se většinou projevuje závratí.

A svět se točí dál

Oranžová mláďata opice Trachypithecus cristatus, která se rodí antracitově zbarveným rodičům, jsou svým zbarvením unikátní.

A svět se točí dál.