A svět se točí dál

Články 14

Fermatova věta, kterou po sobě zanechal Pierre de Fermat, říká, že nelze najít celá kladná čísla x, y a z tak, aby platilo: xn + yn = zn pro n > 2.

Tažení proti plastovým nákupním taškám. Svět vyhlásil tažení proti plasovým nákupním taškám. Pro celou řadu bojovníků za čisté životní prostředí se staly plastové nákupní tašky, které se začaly ve velkém rozsahu používat během sedmdesátých let dvacátého století, nepřítelem číslo jedna.

Hlava ve tvaru kladiva

Kladivoun
Kladivoun obecný (Sphyrna zygaena).

Podivný tvar hlavy kladivouna může působit poněkud kuriózním dojmem. Přesto činí z tohoto žraloka jednoho z nejobávanějších podmořských lovců. Jakou má přesně funkci? Jedna z teorií tvrdí, že ji zvíře využívá jako kladivo k omráčení obětí. Nedávno ale vědci zjistili, že slouží k jiným účelům. Díky neobvyklému tvaru těla dokáže kladivoun rychleji a lépe měnit směr než jiní žraloci. Kromě toho má oči umístěny až na koncích kladivové hlavy, takže obsáhne pohledem větší plochu mořského dna a může velmi dobře odhadnout vzdálenost, která jej dělí od kořisti.

Hlenky najdeme na nejrůznějších stanovištích při procházce přírodou. Tyto na první pohled poněkud nevábné organismy vytváří barevné povlaky například na spadaném listí nebo na dřevě.

Večení šálek kávy narušuje kvalitu spánku, Angličané dobře vědí, co dělají, když odpoledne nepijí kávu, ale čaj.

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky, se tyčí se do nadmořské výšky 5895 metrů. Dnes se počet návštěvníků, kteří se na ni pokusí vyšplhat, odhaduje na 20 000 ročně. Ne každý z nich se však dostane až na samotný vrcholek.

Malta, Gozo, Comino, Cominotto jsou ostrovy, o nichž se ve světě mnoho neví. Leží uprostřed Středozemního moře, které se v minulosti stalo kolébkou civilizací.

Salamandr sibiřský je adaptován pro život v podchlazeném stavu, ve kterém dokáže přežít osm dlouhých zimních měsíců.

Domov v raketě využívají místní bezdomovci v oblasti Komi na severu a na Altaji u hranic s Kazachstánem.

Počítání bez kalkulačky je pro část dospělých i školáků problém.

Šíření dubů Evropou začalo před patnácti tisíci lety a rozšíření do jejich dnešního areálu jim trvalo pouze několik tisíc let.

Kávu bez kofeinu se podařilo vypěstovat v laboratorních podmínkách na havajské univerzitě v Manoa.

Brambory jako nosič vakcíny. Hromadné očkování proti chorobám je administrativně složité a nákladné zejména v méně rozvinutých zemích.

Egyptské hieroglyfy byly nejstarší písmo, nejnovější archeologické nálezy nasvědčují tomu, že to nebyli staří Sumerové, ale Egypťané, kdo jako první začali používat písmo.

Cesta sondy Voyager 1 která míří do vnější části Sluneční soustavy. Již na své trase překonala dálkový rekord sondy Pioneer 10.

A svět se točí dál

Španělští vědci z univerzity ve španělské Zaragoze zrekonstruovali dějiny srážkové činnosti v oblasti Zaragoza od roku 1694 do roku 2012. Výsledky ukázaly, že dvanáct měsíců před červencem 2012 bylo vůbec nejsušší za celé zkoumané období.

A svět se točí dál.