Před patnácti tisíci lety se začaly v Evropě rozšiřovat dnes zde běžné duby. Rozšíření do jejich dnešního areálu jim trvalo pouze několik tisíc let. Šíří se totiž rychlostí pět set metrů ročně.
Francouzský národní institut pro agronomický výzkum (INRA) si před časem vytyčil nesnadný úkol. Společně s Národním úřadem pro ochranu lesů se rozhodl vysadit na čtvrt milionu dubů, které pocházejí ze všech koutů Evropy. Cíle tohoto experimentu byly dva.
Jednak zjistit co nejpřesněji charakter dubů z různých území: cílem bylo poznat rozdíly v rychlosti jejich růstu, v adoptaci na sluneční záření i na změnu klimatu. A podle výsledků pak pozměnit genetický fond rostliny tam, kde je potřeba.
Jako druhý cíl si výzkum stanovil objevit, jak se vlastně dub po území Evropy rozšířil. Došlo k tomu přebližně před patnácti tisíci lety, po skončení poslední doby ledové. Ovšem ze Španělska se duby vydaly na svoji cestu Evropou ještě o tři tisíce let dříve. "Srovnáním genetických informací dubů, které v současnosti rostou na určitých územích, s fosilním pylem nalezeným v rašeliništích můžeme odhadnout, odkud který druh dubu putoval a jak dlouho mu cesta trvala," vysvětluje vedoucí projektu Antoine Kremer, ředitel INRA. "Zjistili jsme, že Evropa byla bubem kolonizována ve třech proudech - z jihu Španělska, z Itálie a z Balkánu."
Rozložení dubového porostu prozrazuje mnohé také o rychlosti této kolonizace. "Analýza DNA nám ukázala, že ve všech hlavních směrech postupovaly duby stejnou rychlostí," pokračuje Antoine Kremer. "Dokázala rovněž, že postup dubů nebyl nijak upravován tehdejší populací." Kdyby duby na nová území sázeli lidé, projevilo by se to na genetické informaci stromů. Člověk by totiž mohl vysadit i strom s nepatrně odlišnou charakteristikou, protože cesty postupu dubů se na mnoha místech křížily.
Největší překvapení přinesla zjištěná rychlost postupu stromů. Pohybuje se kolem pěti set metrů za rok. Fosilie pylu naznačují, že dub se na evropském kontinentu rozšířil během pouhých sedmi tisíciletí. Během tak krátké doby se duby stačily rozptýlit ze Španělska až do Skandinávie. "Výzkumy ukazují, že pro tak rychlý postup postačuje neuvěřitelně malé množství pylu rozseté na velkou vzdálenost." říká Kremer.
Výzkum ovšem nepřinesl pouze odpověď na otázku, odkud a za jak dlouhou dobu se v Evropě rozšířily duby. Klimatické změny mohou vytvořit podmínky k podobné cestě pro středomořské duby. Při postupu o půl kilometru ročně by to netrvalo dlouho.
Další články:
Ostrov Malta je místo, kudy vvedl jeden z předělů lidských dějin.
Vodomil černý se vodní brouk, který má v oblibě stojaté a pomalu tekoucí vody s vegetací.
Ostrov Gozo je v pořadí významu druhý ostrov maltského argipelagu.
Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším úsekům.
Kilimandžáro přitahuje ročně desetitisíce turistů.
Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.
Fermatova věta byla v roce 1994 doložena.
Lajka byla první pes ve vesmíru, kam se vydala v kabině družice Sputnik 2.
Salamandr sibiřský je adaptován pro život v podchlazeném stavu během zimního období.
Domov v raketě zanechané sovětským vesmírným programem.
Šíření dubů Evropou trvalo pouze několik tisíc let. Šíří se rychlostí pěti set metrů za rok.