A svět se točí dál

Články 12

Jak zemřel Ötzi, který byl v roce 1991 nalezen zmrzlý v alpském ledovci.

Moby Dick, legenda o obrovském kytovci jménem Moby Dick, který dokázal potopit velrybářskou loď, je pravdivá. Přednedávnem se nejen podařilo prokázat, že se podobná událost skutečně stala, ale vyšlo najevo i to, co se dělo poté.

I zvířata mají sny

Spící kočka
I zvířata mají sny.

Psovi se zdá, že honí zajíce, kočce o nové hračce. Podle vědců z amerického MIT (Massachussetts Institute of Technology) mají zvířata podobný spánek jako lidé. Hluboký spánek charakterizují při měření elektrické aktivity mozku (EEG) vysoké vlny, pro takzvanou snovou fázi (REM - Rapid Eye Movement) jsou typické vlny husté a nízké. Vědci jsou přesvědčeni, že zvířatům se ve snové fázi spánku podobně jako lidem vracejí zkušenosti a zážitky získané v bdělém stavu, upevňují se a dostávají do nových souvislostí.

Vidění pod vodou, většina lidí se pod vodou orientuje zrakem jen velmi těžko a není schopna rozeznávat detaily.

Pštros dvouprstý je největší žijící pták na světě, poutník polopouští, který dokáže běžet rychlostí až sedmdesát kilometrů v hodině, váží čtvrt tuny a svými kopanci může být nebezpečný i velkým šelmám.

Wakeboarding se může pro vodní sporty stát tím, co je snowboard pro lyžování, čímsi mladším, modernějším a odvážnějším než všechno, co zde dosud bylo.

Neviditelné záření objevil britský astronom William Herschel už kolem roku 1800.

Injekční stříkačka se začala v praxi používat před sto lety. Vděčíme za ni americkým obchodníkům Maxwellu Bectonovi a Fairleighu Dickinsonovi.

Pomerančový džus pochází ve většině vyrobeného množství ze dvou oblastí - Brazílie a Froridy. Největšími kunzumenty jsou Američané se spotřebou kolen dvaceti litrů na osobu za rok.

Kosatky vždy patřily k nejobávanějším tvorům světových moří. Poslední výzkumy ukazují, že tito hroziví kytovci mají uvnitř vlastní komunity bohatý sociální život a harmonické vztahy.

Ptačí ostrov na kterém sídlí největší kolonie albatrosů v okolí Afriky.

Tenisové počty se mohou zdát poněkud kuriozní. Jsou památkou na hru s pálkou a míčem, ze které se dnešní tenis vyvinul.

Továrna na uragány je provozována ve městečku Idaho Falls ve Spojených státech pro výzkum účinků větru.

Krevní skupiny u zvířat jsou známy u většiny z nejčastěji chovaných domácích zvířat.

Tančící král Ludvík XIV. bývá považován za klasického představitele absolutismu, za vážného a váženého panovníka, který kromě politiky a způsobu vlády proslul snad jedině svými milenkami. Král Slunce byl však navíc i duší uměleckou.

Hrad Buchlov byl založen ve 13. století, aby střežil východní hranici zemí Koruny české.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se řadí mezi civilizační choroby. V České republice jím trpí přibližně 800 tisíc lidí.

A svět se točí dál

Zde jsou články číslo 12.

A svět se točí dál.