A svět se točí dál

Pomerančový džus

Lidé ročně zkonzumují třináct miliard litrů pomerančového džusu. Většina tohoto množství pochází ze dvou oblastí. Polovina na světě vyrobeného pomerančového džusu je určena pro jediný stát - USA.

Pomerančový džus
Lidé ročně zkonzumují na celém světě třináct miliard litrů pomerančového džusu.

Cesta pomerančového džusu do vaší sklenky je poměrně jednoduchá. Sběr pomerančů, lisování a míchání, přeprava, vypití zákazníkem. Málokoho ovšem při pití džusu napadají myšlenky na kilometry pomerančových plantáží především v Brazílii, na Floridě, na tisíce dělníků najímaných na měsíce počínaje květnem a konče lednem, kdy se pomeranče sbírají, na továrny, kde se lisují, na sklady, plnění sklenic a krabic a následný rozvoz do všech částí světa.

V roce 1996 se na naší planetě vypilo třináct miliard litrů pomerančového džusu, z toho tři čtvrtiny produkce představoval džus koncentrovaný. V roce 1997 se spotřeba zvýšila o pět až šest procent jako v letech minulých. Největšími kunzumenty jsou Američané, jejich spotřeba dosahuje dvaceti litrů na osobu za rok. Výrobci a dovozci se začínají zaměřovat i na jiná území, především na Evropu. V Asii nebo Rusku se spotřeba pohybuje kolem pouhého půl litru na osobu za rok. Větší naděje skýtají trhy ve střední a západní Evropě.

Evropský primát náleží Francii. Francouzi objevili pomerančový džus koncem osmdesátých let, kdy se na trhu objevily džusy v krabicích. Od té doby ve Francii každoročně stoupá poptávka o patnáct procent. Za rok 1996 dosáhla spotřeba džusu jedné miliardy litrů.

Plody, ze kterých se pomerančový džus vyrábí, jsou menší, než ty, které jíme. Všechny druhy bývají na začátku sklizně kyselejší (sklizeň probíhá podle území od května do ledna). Proto se různé džusy mohou chutí lišit. Záleží na době, kdy byly vyrobeny.

Pomeranče se pěstují v řadě oblastí, ale nejvíce se jich vypěstuje na dvou místech. V okolí brazilského Sao Paula, odkud pochází téměř polovina všech plodů, z nichž se džus vyrábí. Druhou velkou oblastí je pobřeží Floridy ve Spojených státech. Stačí změna počasí a světová burza obchodující s akciemi výrobců džusů se prudce rozhoupe.

Na jeden litr pomerančového džusu je zapotřebí nasbírat asi deset pomerančů. K nim se přidává aroma, kůra a dužina z různých odrůd, jejichž smísením vzniká daná chuť a vůně výrobku. V současnosti jsou u zákazníků nejoblíbenější džusy spíše sladší, ze zralejších plodů.

Neznamená to, že by bylo možno přírodní stoprocentní džusy uměle doslazovat. Cukr se přidává teprve k takzvaným nektarům. Nektar je šťáva z pomerančů, které nejsou vhodné pro vysoce kvalitní stoprocentní šťávy. Nektar je silně ředěný vodou a uměle doslazen.

Nejdvalitnější jsou džusy s označením stoprocentní. Ke spotřebiteli se dostává čistá šťáva z pomerančů, která je pouze pasterizována, aby se prodloužila její trvanlivost. Na etiketě má označení 100%.

Mezistupněm je džus s označením ABC (na bázi koncentrátu). Jak jeho název napovídá, je to koncentrovaná šťáva z pomerančů, která se pasterizuje a evaporuje, čímž vzniká pětiapůlnásobný koncentrát. To znamená, že ji ředíme v poměru jeden díl šťávy na pět a půl dílu vody, abychom dostali džus, který si ráno nalijeme do skleničky před snídaní. Letos to opět bude o pět procent větší množství než loni.


Další články:

Palmyra leží v pouštní oáze více než dvě stě kilometrů severovýchodním směrem od Damašku.

Injekční stříkačka se začala v praxi používat před sto lety.

Monument Valley je někdy považován za osmý div světa.

Kapr koi má své kořeny v dávné historii.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Moby Dick dokázal potopit velrybářskou loď.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Pštros dvouprstý obývá především savany a polopouštní oblasti Afriky.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Wakeboarding je vodní sport.

A svět se točí dál

Pomerančový džus se lisuje z pomerančových plodů, které jsou menší, než ty, které jíme.

A svět se točí dál.