A svět se točí dál

Tažení proti plastovým nákupním taškám

Svět vyhlásil tažení proti plasovým nákupním taškám. V některých částech Indie může plastová taška člověka dostat na sedm let do vězení a navíc zaplatí tisíc liber pokuty.

Nízkohustotní polyethylen
Platové nákupní tašky jsou vyráběny z nízkohustotního polyethylenu.

Pro celou řadu bojovníků za čisté životní prostředí se staly plastové nákupní tašky nepřítelem číslo jedna. Znečišťují prý životní prostředí měst i venkova a jako odpad přežijí celá desetiletí. Podle názoru jiných odborníků však nepředstavují pro životní prostředí hlavní problém a jejich zákaz patrně k lepšímu prostředí na Zemi nepřispěje.

Plastové nákupní tašky se začaly ve velkém rozsahu používat během sedmdesátých let dvacátého století a dnes již k nákupům většina lidí nepoužívá nic jiného. Například ve Velké Británii se spotřebuje 17 miliard plastových nákupních tašek ročně. Celosvětově se jich pak ročně použije mezi 500 miliardami a bilionem. To představuje v průměru 150 plastových tašek na jednoho obyvatele ročně.

Ačkoli jsou to vysoká čísla, nevypovídají nic o tom, proč se k plastovým taškám zdvihla taková vlna odporu. Vždyť jsou přeci hygienické, odolné vodě, snadno skladovatelné a hodí se k pohodlnému přenášení nákupů. Ekologičtí aktivisté však argumentují, že škodí životnímu prostředí. Plastové tašky na jedno použití prý představují plýtvání zdroji.

Na světě existuje celá řada států, kde poletují při každém závanu větru plastové tašky skutečně všude a vytvářejí podivné ozdoby stromů, povalují se v ulicích a dostaly od místních rozmanité přezdívky. V Irsku se jim říká čerodějnické spodky, v Jihoafrické republice národní květ a v Číně bílé neštěstí.

Je známa celá řada případů, kdy zvířata uhynula po konzumaci plastových tašek, které jim zablokovaly střevní systém. Jednou z takovýchto obětí se stala také velryba vyplavená v roce 2002 na narmanské pobřeží, jejíž žaludek obsahoval 800 kilogramů plastových tašek a dalšího nestravitelného plastového odpadu.

Podle odhadů australských ochranářů přírody se ročně stávají oběťmi plastových tašek a sáčků desitky tisíc zvířat - ptáků, tuleňů, želv i velryb. Navíc jsou plastové tašky vznášející se ve vodě pro zvířata velmi atraktivní, protože svým vzhledem jim připomínají chutnou medúzu.

První úspěch zaznamenali proti plastovým taškám Dánové, kteří v roce 1994 zavedli daň na všechny obaly včetně plastových nákupních tašek, což vedlo ke snížení jejich spotřeby o 66 procent, i když za ně neplatí zákazníci, ale zvyšují náklady supermarketů. V roce 2001 následoval dánského příkladu Taiwan, kde zavedli poplatek 2 pence za každou plastovou tašku. Spotřeba klesla o 69 procent.

V Bangladéši vyřešili situaci drastičtějším způsobem. Přijali zde zákon zakazující výrobu i distribuce plastových nákupních tašek a za jejich použití hrozí pokuta pět liber. K tomuto opatření má Bangladéš více důvodů, než další země, svoz odpadu zde naní na potřebné úrovni a plastové tašky zde v statisícových počtech doslova zaplavovaly ulice měst, vodní toky a stávaly se příčinou ucpávání kanalizace.

A v čem dnes nasí své nákupy Bangladéšané dnes? Svoji renesanci prožil průmysl vyrábějící jutové tašky a doma si vyrábí papírové pytlíky třeba ze starých novin. Hygiena i estetická stránka věci nedosahuje zrovna nebeských výšin.

V indickém státě Himálaj Pradéš se dokonce může člověk používající plastovou tašku dostat dokonce na sedm let do vězení a navíc zaplatit 1000 liber pokuty.

Irsko v roce 2002 zavedlo na každou plastovou tašku daň ve výši 15 centů. Výsledkem je 90procentní pokles jejich spotřeby. Skotové zvažují podobné opatření, britská vláda však váhá, vydala prohlášení, že daň nepředstavuje řešení a je naopak potřeba zlepšit proces jejich likvidace a svoz odpadů. Podle britské sudie představují nákupní tašky pouze jedno procento odpadu a zaměřit se je potřeba na likvidaci zbývajících 99 %.

Jaký je význam tak hlasité kampaně? Minimálně evokuje zamyšlení nad udržitelným zozvojem naší planety, protože se plastové tašky staly symbolem našeho dnešního přístupu k věcem, který se dá charakterizovat slovy použij a odhoď.


Další články:

Ostrov Ascension nabízí panoráma nevídané a velmi zvláštní.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Vodomil černý se vodní brouk, který má v oblibě stojaté a pomalu tekoucí vody s vegetací.

Pomerančový džus se může chutí lišit.

Fermatova věta byla v roce 1994 doložena.

Lajka byla první pes ve vesmíru, kam se vydala v kabině družice Sputnik 2.

Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším úsekům.

Ostrov Bornholm omývají vlny Baltského moře.

Hrad Buchlov se pyšní mimo jiné i vzácnými sbírkami.

Hlenky nalezneme na rozmanitých stanovištích při procházce přírodou.

A svět se točí dál

Tažení proti plastovým nákupním taškám, které prý již celá desetiletí nečišťují životní prostředí měst i vesnic.

A svět se točí dál.