A svět se točí dál

Kostel svatého Jakuba Většího Praha

Kostel svatého Jakuba Většího Praha
Klášterní kostel svatého Jakuba Většího se nachází v Praze na Starém Městě přibližně uprostřed mezi Staroměstským náměstím a náměstím Republiky. Původně byl gotický, později přestavěn barokně.

Chrám založený v časech gotiky patřil františkánskému řádu. V klášterním sousedství chrámu objevíme ambity s řadou lomených oblouků. Dnešní podobu získal kostel koncem 17. století (po r. 1689), kdy byl objekt barokně přestavěn. Monumentálnost gotiky je však cítit i pod barokním štukem. Po katedrále svatého Víta je druhou nejdelší chrámovou stavbou v Praze. Průčelí kostela vyzdobil bohatými štuky barokní mistr Ottavio Mosto. Nalezneme zde portrétní obrazy svatého Jakuba, svatého Františka z Assisi i svatého Antonína Paduánského. Obraz na hlavním oltáři od V. V. Reinera nám ukazuje podobu patrona chrámu svatého Jakuba Většího.

Ve výklenku hlavního oltáře objevíme gotickou zázračnou Pietu (kolem roku 1500). Plastice se připisuje na 60 zázraků. Kostel je zdoben dvěma desítkami honosných černozlatých oltářů a plejádou světců v životní velikosti. Na oltářích Nanebevzetí Panny Marie, Všech svatých, svatého Josefa a svatého Václava najdeme malířské výtvory jedné z předních postav českého baroka, Petra Brandla.

V levé lodi se nalézá osmimetrový barokní náhrobek hraběte Václava Vratislava z Mitrovic. (1714-1716). Realizace je připisována F.M.Brokoffovi. Na náhrobku vidíme hraběte na sarkofágu a s ním i postavu Slávy, která pozdvihuje hlavu mrtvého a korunuje ji věnečkem s hvězdami. Je zde i Fáma s troubou Posledního soudu, která zapisuje Mitrovicovy zásluhy na plochu obelisku. Saturn (Chronos) odměřuje čas a na pomníku spatříme i schoulenou postavu Kontemplace. Náhrobek je spojený s legendou o Mitrovicovi, který se probudil z klinické smrti - při pozdějším otevření hrobu prý našli odhozené víko rakve a nebožtíka zhrouceného v rohu hrobky.


Další články:

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Tribologie je nauka o tření nalézá využití například při konstrukci válečkových ložisek.

Troudnatec kopytovitý vytváří na kmeni plodnice.

Jaký materiál se používá na ložní prádlo? Je jich několik.

Šetření teplem při topení pomocí několika opatření.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Národní park Doňana je domov mnoha druhů evropských ptáků.

Šváb je v domácnosti nezvaný host, pokud máte štěstí, už jste ho dlouho nezahlédli.

Zahrady pod Pražským hradem představují jeden z divů evropské zahradní architektury.

A svět se točí dál

Kostel svatého Jakuba Většího v Praze byl založen českým králem Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města.

A svět se točí dál.