A svět se točí dál

Šetření teplem při topení

Přetápěním bytu, zastaralým radiátorem i netěsnícími okny zbytečně plýtváte teplem a současně přicházíte až o tisíce korun ročně.

Radiátor
Výměnou starého radiátoru za nový deskový lze ušetřit část nákladů na vytápění.

Přes stará okna vám z bytu může "utéct" až třetina tepla. Výměna oken je sice relativně nákladná záležitost, ale je zkrátka faktem, že kdo to myslí s úsporou energií při topení vážně, měl by vyměnit stará okna za nová. Stará okna mohou být příčinou až 35 procentních tepelných ztrát. Nechte si poradit od specialisty, jaký typ zasklení (dvojskla či trojskla) je vhodný pro váš byt či dům. Soustřeďte se na nízký koeficient prostupu tepla, který nese označení Uw. Obecně platí, že čím nižší hodnota Uw, tím vyšší je úspora tepla při topení.

Fólie s tepelnými ztrátami oken pomůžou, ale nejsou definitivním řešením. Vlastnosti stávajících starých oken se dají alespoň zlepšit instalací kvalitního profilového těsnění. Na skla můžete použít speciální fólie, které posílí jejich tepelně izolační vlastnosti. Je to ovšem stále jen dočasné řešení a je zapotřebí zvážit, zda se poníze vynaložené na tyto úpravy vůbec z dlouhodobého pohledu vyplatí.

Nepřetápějte byt, každý stupeň zvýší spotřebu o 6 %. Vyplatí se také zaměřit na způsob vytápění, ohřev vody a nastavení správné regulace. Zásadní je jednoduché pravidlo: nepřetápět. Ideální teplota se v obytných místnostech pohybuje mezi 20 a 22 °C, přičemž v ložnici může být ještě o něco chladněji. Nárůst teploty o jeden stupeň zvýší spotřebu energie na vytápění o asi 6 %. Teplotu na topném tělese byste měli na noc snížit. Ne však zcela vypnout, aby se místnost úplně nevychladila. Vychlazená místnost totiž potřebuje pro vyhřátí vyšší průtok topné vody.

Ušetřit se dá také tím, že dovolíte teplu v blízkosti topných těles volně se šířit - odstraníte nábytek před topením nebo odhrnete dlouhý závěs. Domov se tak prohřeje, aniž byste museli přidávat stupně na topení. Doporučuje se také za radiátor nalepit hliníkovou fólii opatřenou izolací, která většinu tepla odráží zpět do místnosti.

Výměna radiátoru ušetří až čtvrtinu nákladů. Největší spotřeba energie v domácnosti nastává s příchodem zimy, kdy vytápění představuje až 56 % nákladů. Investice do úspornějšího systému vytápění přinese nižší náklady i v budoucnu. Například jednoduchou výměnou starého litinového radiátoru za nový deskový, takzvanou klasiku, lze podle odborníků ušetřit dvacet až třicet procent ročních nákladů. Právě radiátory jsou důležitou součástí topného systému, ale mnoho lidí je při rekonstrukci topení opomíjí. Moderní kotle pracují s teplotou otopné vody 40 až 50 °C, starší radiátory bývají konstruovány na teplotu vyšší. Právě proto je vhodné vyměnit staré radiátory za nové, konstruované pro nižší teplotní spád.


Další články:

Tribologie je nauka o tření nalézá využití například při konstrukci válečkových ložisek.

Leváci jsou mnohé známé osobnosti.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Národní park Doňana je domov mnoha druhů evropských ptáků.

Jaký materiál se používá na ložní prádlo? Je jich několik.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Šváb je v domácnosti nezvaný host, pokud máte štěstí, už jste ho dlouho nezahlédli.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Mangold je zelenina, která může chutnat, zdobit i prospívat tělu.

Troudnatec kopytovitý vytváří na kmeni plodnice.

A svět se točí dál

Šetření teplem při topení.

A svět se točí dál.