Mauricius, ostrov ležící uprostřed Indického oceánu, je místem, na které jsou zakázané charterové lety, aby se nestal cílem masové turistiky. Jeho chloubou jsou překrásné pláže, jako dělané ke slunění i k provozování vodních sportů. Ve vnitrozemí ostrova, v hornaté krajině s bohatou vegetací, najdete monumentální vodopády a jedinečnou faunu.
Mauricius objevili v roce 1507 Portugalce a o několik desetiletí později se zde postupně zabydleli Holanďané, Francouzi a Britové. Ostrov během dvou století zbohatl na výrobě jemně tkaných ručních prací sešívaných z malých kousků. Tuto tradici zavedli po svém příchodu Evropané, v devatenáctém století v ní pokračovali Indové a Číňané, kteří na ostrov přišli pěstovat cukrovou třtinu.
Společnost je zde tak otevřená, že navíte, zda jste se octli v Indii, Africe nebo v Číně. Brzy však přijdete na to, že etnická různorodost je jen jednou ze zajímavostí ostrova.
Před příchodem Francouzů byl Mauricius neobydlený. Dnes si tudíž nedělá nikdo nároky na jeho "historické vlastnictví". Každý národ respektuje tradice a náboženství toho druhého. Ostrov patří všem. Mluví se zde kreolsky, ale obyvatelé zvládají perfektně i francouzštinu a angličtinu. Lidé odlišných ras a náboženství tu vedle sebe žijí se vzájemným respektem.
Ostrované velice usilují o to, aby se turista na jejich ostrově cítil jako doma. Pečlivě se vyhýbají zmasovění turistiky, které by narušilo klid jejich malého ráje a poškodilo přírodní krásy. Patří k nim klidné a nádherné laguny s teplou vodou tyrkysové barvy, pláže s jemným bílým pískem a kokosovými palmami, tropické lesy s tekoucími vodami řek, průzračně čisté moře. Do tohoto idylického pohledu zapadají i luxusní hotely.
Mauricius ale neznamená jen příjemné podnebí, bělostné pláže a čisté moře. Můžete zde poznat sopečný kráter Trou-aux-Cerfs, projít se tropickými lesy, kde vás překvapí soutěsky řeky Negro s vodopády, zastavit se na úrodných plantážích cukrové třtiny, navštívit tradiční rybářské vesničky na východním pobřeží, kde jako by se zastavil čas. Dokonce se vám nabízí možnost objevit Mauricius z koloniálních dob s jeho stylovými městečky, nebo se můžete vydat na projížďku lodí kolem ostrova.
Na jedné straně představuje ostrov Mauricius oázu harmonie a klidu. Na druhé straně se zde setkáme s mnoha protiklady. Zmatek hlavního města Potr Louis kontrastuje s klidem botanické zahrady Pamplemousses, historické jádro metropole s koloniální architekturou upoutává pozornost uprostřed moderních budov, hinduistických chrámů, čínských pagod, mešit i kostelů.
O Mauritiu se říká, že je ostrovem slavností. Téměř každý den se zde tančí, zpívá, konají se rituály, které si každý národ přinesl ze země předků - indické tance, tamilské rituály, katolické bohoslužby či buddhistické meditace. K nejoblíbenějším radovánkám však patří místní tanec séga, původem z Afrikem, při kterém se za doprovodu bubnů vyprávějí příběhy lásky a bolesti.
Už mnoho let nabízejí místní přepychové hotely možnost zahrát si golf na devět jamek. V idylické krajině, osvěžované lehkým mořským vánkem, čekají perfektní golfové terény.
Na Mauricius se nemusíte vydat jen kvůli golfu. Můžete se třeba přihlásit do kursu potápění a objevovat mořské hlubiny. Ani sportovní rybaření tady není k zahození. Ve zdejších vodách máte zaručen bohatý úlovek: tresky, tuňáky, barakudy, různé druhy žraloků, nejkrásnější je však prý modrý mečoun. Zkrátka jedinečná rybářská škola. V hotelu Paradis je u stropu zavěšen parádní kousek - největší treska ulovená v Indickém oceánu. A až vás přestane rybaření bavit, můžete si v tichých, nedotčených lagunách zasurfovat či zajezdit na vodních lyžích.
Další články:
Ostrov Comino okouzluje svou bělostnou pláží.
Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.
Ostrov Ithaka byl ve starověku sídlem krále Odyssea.
Japonský svátek tanabata se dnes slaví převážně 7. července.
Ostrov Capri se nachází poblíž pobřeží jižní Itálie.
Loreta v Praze na Hradčanech stojí na Loretánském náměstí.
Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.
Jak vzniká med ve včelím úlu.
Ostrov Mauricius neznamená jen příjemné podnebí, bělostné pláže a čisté moře. Můžete se třeba přihlásit do kursu potápění a prozkoumávat mořské hlubiny.
Podnebí:
Na ostrově panuje tropické klima s obdobím dešťů od ledna do dubna. Průměrná teplota se pohybuje mezi dvaadvaceti a třiceti stupni Celsia.
Jídlo:
Kuchyně je stejně různorodá, jako obyvatelé ostrova. Téměř všechna jídla, ať už čínská, kreolská či indická, jsou založena na rýži, kuřeti, rybách a darech moře, většina z nich je ochucena kari. Z tropického ovoce jsou nejchutnější ananas, mango, papája, kvajáva a meloun.