A svět se točí dál

Ostrov Capri poblíž pobřeží jižní Itálie

Na ostrov Capri nedaleko jižního pobřeží Itálie u Neapole jezdili relaxovat už v době starověkého Říma římští císařové, poté v minulém století zbohatlí podnikatelé z prvorepublikové Prahy i pozdější vůdce ruské revoluce Vladimír Iljič Lenin a i dnes ostrov stále přitahuje tisíce návštěvníků.

Přístav na ostrově Capri
Pohled na přístav města Capri, metropole stejnojmenného ostrova.

Ostrov Capri není velký, délka 6,7 a šířka zhruba 2,7 kilometry umožňuje pohybovat se v jeho úzkých křivolakých uličkách a strmých srázech pěšky, anebo může návštěvník ostrova síť autobusových linek, která je poměrně hustá. Jízdenka je poměrně levná a na zastávku dřív nebo později narazíte. Na odpočívání na pláži není ostrov Capri tím pravým místem, to pravé vyžití zde turista nalezne při následování stop dávné i novodobé historie ostrova.

V současnosti žije na ostrově trvale patnáct tisíc stálých obyvatel, soustředěných především v městečkách Capri a Anacapri. Nejnavštěvovanějším místem a správním centrem ostrova je právě Capri, jehož domy začínají nad Marinou Grande a jehož historické centrum pokračuje přes vrchol ostrova na druhou stranu k Marina Piccola. A na cestě k ní se návštěvníci ostrova mohou pokochat na některé z vyhlídkových teras pohledem na faraglioni, malebnou trojici skalních útesů, které se tyčí z vln moře.

Jedinečný zážitek nabízí proslulá modř jeskyně Grotta Azzurra. Zážitek z efektu slunečních paprsků, odrážejících se od mořského dna v jeskyni, do které se lze dostat z oře člunem otvorem 1 metr vysokým, je ohromující. Samotná jeskyně je vysoká 30 metrů a hluboká 54 metrů.


Další články:

Suezský průplav se rozšiřuje a zvyšuje kapacitu počtu lodí, které jím mohou proplouvat.

Tropická cyklona je bouře, která vzniká v subtropické oblasti nad hladinou oceánu.

Pobřeží Cinque Terre s typickými terasovitými rybářskými sídly, obklopenými vinicemi a olivovými háji.

Ostrov Bornholm v Baltu patří Dánsku.

Bouvetův ostrov je pravděpodobně nejodlehlejším ostrovem světa.

Velká sfinga v Gíze v podobě lvího těla s lidskou tváří obrácenou k východu se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Žralok velrybí dorůstá délky až 13 metrů.

Rejnok manta se živí planktonem a malými rybkami.

Obří vlny u Nazaré jsou ráj surfařů, kterým umí pomoci zažít nezapomenutelný zážitek.

A svět se točí dál

Ostrov Capri leží v Tyrhénském moři u západního pobřeží poblíž jižní části Itálie nazývané Kampánie, jen několik kilometrů od přístavního města Neapol.

A svět se točí dál.