A svět se točí dál

Ostrov Comino

Azurové okno na strově Comino
Azurové okno na strově Comino.

Při plavbě na krátké trase mezi Cirkewwou na Maltě a Mgarrem na ostrově Gozo míjí loď ostrůvky Comino a Cominotto. Pokud někdo vysloveně nechce během své dovolené ani slyšet o restauracích a diskotékách, najde tady přesně to prostředí, po kterém touží. Cominotto je opuštěný útes v moři. Comino má aspoň jeden hotel - a především zátoku Blue Lagoon. Turisté přivyklí tmavým vodám severního Středomoří si při ponoření pod hladinu moře v okolí Comina připadají, jako by se v televizním pořadu přenasli někam na Velký bariérový útes u Austrálie, do dálek, které si hned tak někdo nemůže finančně dovolit.

Ale pokud Comino okouzluje už svými mělkými vodami a bělostnou pláží, jeho Blue Hole, modrá jáma, každého při jejím spatření ohromuje. Ze břehu sestupujeme k prohlubni o průměru asi dvacet metrů, v níž se můžeme potopit až třicet metrů hluboko. Čtyři nebo pět metrů pod hladinou se tato vodní nádrž rozšiřuje směrem k moři do nekonečna, kdežto při dalším sestupu se potápěč ocitá v klenutých prostorách a jeskyních.

Právě v těchto místech se nad hladinou tyčí mohutný kamenný blok zvaný Azure Window, modré okno. Inland Sea, vnitrozemní moře, je jakési jezírko spojené s mořem puklinou ve skále, dá se tudy plout na člunu i pod hladinou, a pokud člověk volí cestu pod vodou, pohybuje se kaňonem tak úzkým a hlubokým, že se neubrání pocitu stísněnosti.

Ostrov Malta


Další články:

Ostrov Ascension nabízí panoráma nevídané a velmi zvláštní.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž tamních pyramid.

Socha krista Spasitele v Rio de Janeiro shlíží na město.

Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším úsekům.

Ostrov Capri poblíž pobřeží jižní Itálie i dnes přitahuje tisíce návštěvníků.

Tažení proti plastovým nákupním taškám se rozbíhá v mnoha zemích světa.

Nice je srdce voňavé Provence.

Ostrov Bornholm omývají vlny Baltského moře.

Kilimandžáro přitahuje ročně desetitisíce turistů.

Saturnovy prstence jsou mladší než dinosauři, jsou staré 100 milionů let.

A svět se točí dál

Ostrov Comino okouzluje návštěvníky svými mělkými vodami a bělostnou pláží.

A svět se točí dál.