A svět se točí dál

Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiro

Na kopci Corcovado, jenž se vypíná nad brazilským Rio de Janeirem, otevírá svoji náruč samotný Spasitel - tedy jeho obří socha Krista Spasitele vyrobená ze železobetonu, která se řadí mezi nejproslulejší stavební památky světa.

Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiro
Socha Krista Spasitele se tyčí na kopci Corcovado (710 m n. m.) nad brazilským městem Rio de Janeiro.

Myšlenku na vztyčení velkolepé náboženské památky, jejíž věhlas by se šířil do celého světa, prezentoval poprvé brazilský kněz Pedro Maria Boss v roce 1859. V roce 1921 se k ní vrátili představitelé arcidiecéze v Rio de Janeiro v souvislosti se stým výročím uznání brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Realizace stavby se však nakonec protáhla na celých deset let. Až 12. října 1931 vedoucí projektu - brazilský inženýr Heitor da Silva Costa - obří dílo za velké slávy odhalil a nechal vysvětit. Krátce poté se stal Kristus Spasitel symbolem nejen Ria, ale i celé Brazílie. Jeho stavba nebyla nikterak levná – za sochu zaplatili Brazilci v přepočtu na dnešní ceny asi 3,7 milionu dolarů (90 milionů korun). Většina z peněz potřebných na stavbu obří sochy byla vybrána ve sbírce mezi místními věřícími.

Samotná socha vznikla na základě návrhů francouzského sochaře polského původu Paula Maximiliena Landowského a rumunského sochaře Gheorgheho Leonidy. Železobetonovou konstrukci pokrývá mastek, který stavitelé zvolili kvůli bílé barvě a snadné opracovatelnosti. Není bez zajímavosti, že malta použitá při stavbě obsahovala i poněkud netradiční složky jako cukr nebo velrybí tuk. Kristus Spasitel dosahuje výšky 30 metrů, dalších 8 metrů pak přidává podstavec. Ohromující je i hmotnost 700 tun a rozpětí paží, které činí neuvěřitelných 28 metrů.

Rozměry a umístění obří sochy však mají i své stinné stránky. V průměru šestkrát ročně do ní udeří blesk, a předloni tak přišel Kristus v bouřce o špičku prstu na pravé ruce. Železobetonový Kristus Spasitel již prodělal několik rekonstrukcí: Jednak se opravoval samotný monument, jednak vznikaly eskalátory a chodníky v jeho okolí. Do hlavy a paží byly také zabudovány hromosvody a v roce 2010 přibylo na úpatí sochy nové osvětlení.

Mezi turisty si památka získala značnou oblibu a ročně ji navštíví stovky tisíc návštěvníků. Pokud se rozhodnete nevyužít výtah, ale dojít k monumentu pěšky, musíte počítat s vynaložením jisté námahy. Lanová dráha Estrada de Ferro Corcovado končí 40 metrů pod vrcholkem a 220 schodů k úpatí sochy je třeba poctivě vyšlapat. Pohled na gigantického Krista a celé město ležící pod jeho otevřenou náručí však představuje královskou odměnu.


Další články:

Jak fungují 3D brýle a jaký princip způsobí, že divák vnímá film třírozměrně?

Tropická cyklona je bouře, která vzniká v subtropické oblasti nad hladinou oceánu.

Cukrovka a káva, její vliv na vznik diabetu druhého typu.

Plastová kost přání umožňuje prožít si tradici Dne díkuvzdání každému ze stolovníků.

Umělý déšť v poušti byl vytvořen pomocí negativně nabitých částic, které na sebe nabalily částečky prachu.

Snovačka jedovatá se vyznačuje výrazným zadečkem se skvrnou tvarem připomínající přesýpací hodiny.

Finská káva je překapávaná.

Velká sfinga v Gíze v podobě lvího těla s lidskou tváří obrácenou k východu se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

A svět se točí dál

Socha Krista Spasitele shlíží z vrcholu kopce Corcovado na město Rio de Janeiro.

A svět se točí dál.