A svět se točí dál

Energetické štítky

Při koupi nového elektrického spotřebiče sledujte také energetické štítky. Rozhodně se to vyplatí, protože čím vyšší třída, tím nižší spotřeba energie a náklady na provoz.

Energetický štítek
Energetický štítek v podobě používané od roku 2010.

Pokud kupujete novou pračku nebo třeba myčku na nádobí, pak vedle designu a potřebných funkcí zohledněte při výběru také energetické štítky. Těmi se označují chladící spotřebiče pro domácnost, klimatizační jednotky, pračky, sušičky prádla, elektrické trouby a světelné zdroje. S energetickými štítky se spotřebitelé nově začínají setkávat i u televizorů.

Každý elektrospotřebič potřebuje pro zabezpečení srovnatelné funkce jiné množství energie. Přímá úměra je tedy jasná. Čím větší množství elektrické energie spotřebuje, tím více peněz zaplatíte za jeho provoz.

A při získání představy o tom, jak je elektrospotřebič hladový po přísunu energie pomáhají právě energetické štítky, které tak pomáhají rychlejší orientaci při volbě nejvýhodnějšího modelu.

Jaké informace musí obsahovat energetický štítek? Především údaj o spotřebě elektrické energie za rok. U některých typů spotřebitelů se jedná pouze o odhad spotřeby (například u televizorů) a samozřejmě spotřebu můžete omezit nižším využíváním. Pomocí roční spotřeby si pak můžete snadno vypočítat provozní náklady daného spotřebiče v průběhu příštích let, nebo alespoň spotřebič rychle porovnat s jeho konkurenty.

Pomocí nejviditelnějšího údaje na energetickém štítku - stupnice úspornosti vyjádřené písmeny A+++ až G (přičemž A+++ je nejúspornější, G nejméně úsporné) - můžete spotřebič bez složitých propočtů rychle porovnat s ostatními. Například chladničky energetické třídy horší než A se v Evropské unii ani prodávat nesmí.

Výrobky, u kterých jsou energetické štítky vyžadovány:
klimatizační zařízení
domácí kuchyňské spotřebiče
domácí myčky nádobí
ohřívače pro vytápění a ohřev vody
směrové světelné zdroje a LED
světelné zdroje pro domácnost
fluorescenční zářivky
lokální topidla
chladicí spotřebiče pro domácnost
komerční chladicí zařízení
kotle na tuhá paliva
televizory
sušičky
vysavače
větrací jednotky obytných budov
pračky pro domácnost


Další články:

Plevel je rostlinný druh pěstovaný nezáměrně.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Japonský svátek tanabata se dnes slaví převážně 7. července.

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Loreta v Praze na Hradčanech stojí na Loretánském náměstí.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Strahovská knihovna obsahuje více než 200 000 svazků.

Helium je lehčí než vzduch.

A svět se točí dál

Energetické štítky označují energetickou náročnost elektických spotřebičů a nově také budov. Domácí spotřebiče se v Evropské unii povinně označují energetickými štítky od roku 2001.

A svět se točí dál.