A svět se točí dál

Létající postavy z bájí a mýtů

Daidalos a Íkaros
Daidalos a jeho syn Íkaros unikli pomocí křídel z ptačích per z ostrova Kréta.

V dobách dávného starověku bylo létání zahaleno rouškou tajemství. Lidé jej tehdy považovali za hájemství, do kterého mohou vstoupit jen bohové a další mytologická stvoření. Éros, řecký bůh lásky, býval zabrazován s křídly stejně, jako jeho protějšek z římské mytologie. Římský bůh obchodu Merkur a řecký posel bohů Hermés měli okřídlené sandály a klobouk. Ve staré řecké báji se Daidalos společně se svým synem Íkarem vydali na cestu vzduchem na křídlech z per a vosku. Okřídlená božstva se vyskytují v pověstech a legendách nejrůznějších kultur. Stará čínská pověst vypráví o císaři Šanovi, který se zachránil za pomoci padáku z rákosového klobouku a látky.

Mnoho starých mýtů a bájí vypráví příběhy o okřídlených létajících bozích, andělech či démonech. V jiných pak vystupují létající draci, koně či lidští hrdinové, kteří se vznesli vstříc větrům a oblakům.

Některé létající postavy z bájí a mýtů:

Daidalos se společně se svým synem Íkarem přestěhovali na ostrov Kréta, kde vybudovali pro tamního vládce Mínóa Labyrint - obří bludiště, ve kterém byl zavřený Mínótauros, zuřivé a nebezpečné stvoření, napůl člověk a napůl býk. Daidalos měl obavy, že je král Mínós nebude chtít z ostrova propustit zpět se jejich vlasti, a proto z ptačích per, slepených dohromady voskem, vyrobil křídla, s jejichž pomocí z Kréty odlétli. Íkaros, nadšený z letu, stoupal výš a výš, až se příliš přiblížil ke slunci. Jeho žár mu rozpustil vosk držící křídla pohromadě, mladík se zřítil do moře a tragicky zahynul.

Statečný Bellerofontés, syn korintského krále, osedlal okřídleného létajícího koně Pégasa, z jehož hřbetu zabil při letu trojhlavou bytost Chiméru.

V thajské mytologii je Garuda, král ptáků, zobrazován často jako člověk-orel. Bojoval se svým úhlavním nepřítelem, mnohohlavým hadem Nágem, a nakonec ho zabil.

Legendární perský šáh Káj Kavus se nechával vynášet do vzduchu na zlatém trůnu, tažen čtyřmi orly. Ti letěli vpřed hnáni hladem po mase, které před ně šáh zavěsil na dlouhých tyčích.


Další články:

Pět smyslů člověka je prostředníkem mezi světem a mozkem.

Kostel svatého Jakuba Většího Praha patřil františkánům.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Energetické štítky na spotřebičích.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Kostel Panny Marie pod řetězem najdeme v Praze 1.

Největší zvíře na planetě Zemi jsou velryby.

Zázvor v kuchyni přijde vhod v podzimních plískanicích.

A svět se točí dál

Létající postavy z bájí a mýtů.

A svět se točí dál.