A svět se točí dál

Dýně v kuchyni

Dýně v kuchyni
Dýně v kuchyni, začíná sezona, zkuste špagety i koláč.

Není dýně jako dýně, to hlavní však mají všechny společné - jsou výživné a vykouzlit z nich lze i bez velké námahy skvělé slané i sladké pokrmy.

V českých kuchyních vaříme většinou z klasické máslové dýně a také z dýně zvané Hokkaido. Obávat se ale nemusíme ani méně obvyklých odrůd - špagetové a muškátové. Ať už si vybereme kterýkoli z těchto čtyř druhů, vyšemu tělu dodá alfa a beta karoteny, vitamin C, draslík, zinek, hořčík a další látky, které jsou antioxidační a protizánětlivé. Zralou dýni lze poznat podle stopky, která by měla být zdřevnatělá s prasklinkami, slupka by měla být nepoškozená, tvrdá a matná. Plod by měl být těžší, lehčí je plný semínek. Při správném uskladnění vám vydrží až čtyři měsíce. Pro uskladnění se hodí suché a chladné místo s teplotou kolem 10 °C.

Podle slov zkušených pěstitelů se letos sklízejí nejkvalitnější dýně za poslední roky. Zatímco například loni a předloni byla úroda poznamenána suchem, letos byly podmínky téměř ideální.

Královnou mezi dýněmi je se svojí sladkou chutí dýně máslová, která se na pultech obchodů díky dovozu z teplejších krajin objevuje celoročně. Pokud její chuť zkombinujete s červeným pepřem, zrníčky granátového jablka a lístky koriandru nebo bazalky, překvapí svojí chutí i hezkým vzhledem.

Recepty:

Dýňové rizoto se šalvějí posypeme strouhaným parmezánem.

Dýňovo-pistáciový koláč pečeme 50-60 minut (podle výšky koláče).

Dýňové špagety s liškami necháme mírně podusit doměkka.


Další články:

Švarcvaldky pochází z oblasti pohoří Schwarzwald.

Jak fungují 3D brýle, aby divák film vnímal třírozměrně.

Vodomil černý se vodní brouk, který má v oblibě stojaté a pomalu tekoucí vody s vegetací.

Stvořidla na Sázavě patří k nejkrásnějším úsekům.

Pomerančový džus se může chutí lišit.

Tropická cyklona je točící se větrný vír s okem uprostřed.

Nejpilnější české věžní hodiny odbijí denně celkem 1020x.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Hrad Buchlov se pyšní mimo jiné i vzácnými sbírkami.

Jak stará je rotunda na hoře Říp, která je poutním místem.

A svět se točí dál

Dýně se dá v kuchyni vařit, péct, zapékat, zavařovat, smažit, zkrátka se dá upravovat na nmoho rozličných způsobů. Má jemnou chuť s lehce oříškovým nádechem, takže se hodí do slaných i sladkých pokrmů.

Dýně máslová
Vnitřek této dýně má nádherně oranžovou barvu a obsahuje minimální množství semínek, která se dají snadno vydlabat lžicí. Hodí se na přípravu sladkých jídel, koláčů, marmelády či čatní.

Dýně Hokkaido
Její jemná, sladká, lehce ořechová chuť vybízí k přípravě celé řady delikátních pokrmů. Od krémových polévek, omáček, marmelád, buchet a nádivek až po samostatné grilované pokrmy. Použít ji lze i jako chutnou zdravou přílohu či jako přísadu zapékaných jídel či rizota.

Dýně špagetová
Má charakteristickou vláknitou dužinu, která s přibývající zralostí vytváří špagetovitá vlákna. Jak již její název napovídá, lze ji využít jako špagety, které jsou mnohem zdravější, než ty těstovinové. Také dokáže netradičně ochutit polévku, když vlákna použijete namísto nudlí.

Dýně muškátová
Má pevnější strukturu než například dýně máslová. Využít ji můžeme nejen na polévku, ale také na kompoty nebo do orientálních jídel a hodí se i jako příloha k masu.

A svět se točí dál.