A svět se točí dál

Tygří oko

Jen těžko bychom hledali přiléhavější označení pro nerost, který má neklidný třpyt žlutohnědé přelévavé barvy právě tak jako živé tygří oko. "Houpavý" třpit nerostu zaujme každého. Kámen se obvykle brousí do oblých čočkovců (muglí), aby přechod jeho barevných odstínů ještě více vynikl. I když si s ním budete pohrávat, jak dlouho budete chtít, nikdy nezachytíte ten okamžik, kdy se zářivě zlatá barva promění v sametově hnědou.

Zrno amfibolu
Zrno amfibolu pod zkříženými nikoly.

Některé vláknité amfiboly prostoupené křemenem (prokřemenělé) vynikají po vybroušení dokonalým kolébavým leskem. Šedozelené označujeme jako kočičí oko, modrošedé jako sokolí oko a žluté až žlutohnědé jako tygří oko. Kočičí oko a sokolí oko tvoří prokřemenělý vláknitý asbest krokydolit, jednoklonný alkalický amfibol, jehož vlákna jsou v kamenu dosud zachována. Nejkrásnější z nich pocházejí ze Srí Lanky, sokolí oka též z jižní Afriky. Nejhezčí tygří oka se nacházejí v pohoří Doorn v jižní Africe, i když jejich naleziště jsou známa také z Číny a Austrálie. Něco málo podobného materiálu bylo nalezeno v Barmě, Indii a Kalifornii. Zelenavě zbarvené vzorky se našly také v Bavorsku.

Nejznámější z těchto kamenů je tygří oko. U něho byla vlákna krokydolitu prostoupena křemenem, ale krokydolit byl předtím silně navětrán, takže obsahoval vodnaté oxidy a hydroxidy železité. Výsledkem je pak žlutá barva, která se střídá s hnědou. Křemen dodal nerostu patřičnou tvrdost, a proto se tygří oko se silným skelným leskem stalo velmi oblíbeným drahým kamenem, jehož cena není kupodivu příliš vysoká.

První kusy tygřího oka byly dovezeny do Evropy kolem roku 1876. Tehdy se tento nerost považoval za velice zvláštní drahkam, a proto jeho cena dosahovala závratných výšek. Po první světové válce, kdy se zásoby tygřího oka nebývale zvětšily, cena nerostu prudce klesla. V současnosti Jihoafrická republika omezuje vývoz surového kamene a snaží se ho prodávat za vyšší ceny již zpracovaný. Těžba v Azbestových horách je zaměřena především na amfibolový azbest a tygří oko se dobývá jen příležitostně. Tygří oko se nebrousí pouze do šperků, ale vyrábějí se z něho i ozdobné předěty, jako krabičky, popelníky, figurky a těžítka.


Další články:

Palmyra leží v pouštní oáze více než dvě stě kilometrů severovýchodním směrem od Damašku.

Tropická cyklona je točící se větrný vír s okem uprostřed.

Pštros dvouprstý obývá především savany a polopouštní oblasti Afriky.

Krevní skupiny u zvířat se liší.

Pomerančový džus se může chutí lišit.

Hrad Buchlov se pyšní mimo jiné i vzácnými sbírkami.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Jak fungují 3D brýle, aby divák film vnímal třírozměrně.

Kosatky vždy patřily k nejobávanějším tvorům moří.

Otakárek ovocný obývá teplé oblasti.

A svět se točí dál

U tygřího oka byla vlákna krokydolitu prostoupena křemenem, ale krokydolit byl předtím silně navětrán. Výsledkem je pak žlutá barva, která se střídá s hnědou.

A svět se točí dál.