A svět se točí dál

Tunel Seikan

Tunel Seikan vede pod Cugarským průlivem oddělujícím ostrovy Honšú na jihu a Hokkaidó na severu. Je umístěn velmi hluboko, až 240 m pod hladinou moře.

Tunel Seikan
Vlaková souprava vjíždí jižním portálem do tunelu Seikan.

Japonský železniční tunel Seikan, ležící pod Cugarským průlivem a spojující ostrovy Honšú a Hokkaidó, byl donedávna nejdelším tunelem světa. Své prvenství si držel od roku 1988, kdy byl dokončen, až do října 2010.

V padesátých letech minulého století japonská vláda rozhodla, že lodní dopravu v nebezpečné oblasti průlivu, kde každoročně docházelo k tragédiím s desítkami mrtvých, nahradí železničním tunelem. Protože se jednalo i velmi drahý a náročný projekt, začala výstavba téměř čtyřiapadesátikilometrového tunelu až začátkem sedmdesátých let. S hloubkou 84 metrů pod mořským dnem je Seikan nejhlubším tunelem světa. Výstavbu tunelu, jehož konstrukce si vyžádala neuvěřitelných 168 tisíc tun oceli, od počátku provázely značné problémy. Za sedmdesát let zde zemřelo čtyřiatřicet dělníků a tunel byl čtyřikrát zaplaven. V roce 1976 se do něj dokonce vylilo 80 tun vody za minutu. Jelikož má Seikan tunel potíže s prosakující vodou dodnes, bez přestátní v něm běží odsávací jednotky. Bez nich by byl tunel zcela zaplaven během pouhých tří dnů. Možná i proto je dnes někdejší rekordman využíván jen minimálně. V každém směru přes něj dnes projede pouhých patnáct souprav denně.


Další články:

Odkud pochází monstera která patří k oblíbeným pokojovým rostlinám.

Nízkotučná čokoláda pro mlsaly.

Jantar z Baltského moře vypovídá o vývoji života před čtyřiceti miliony lety.

Třeboňské seníky jsou památníky minulých časů.

Rohy zdobí čela mnoha hospodářských zvířat.

Vřes obecný snad nejvíce v minulosti zajímal babky kořenářky.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Hadcový azbest byl znám již ve starověku.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Jak chovat kanáry a čemu věnovat pozornost.

A svět se točí dál

Tunel Seikan spojuje japonské ostrovy Honšú a Hokkaidó. Svojí hloubkou 84 metrů pod mořským dnem je Seikan nejhlubším tunelem světa.

A svět se točí dál.