A svět se točí dál

Jak chovat kanáry

Jak chovat kanáry?

Kanár
Kanár je považován za nejdéle domestikovaného klecního ptáka.

Kanár (Serinus canarius) patří mezi ptáky, které nejčastěji chováme jako domácího mazlíčka, a to již bezmála pět set let. Za tuto dobu dosáhli kanáři rozmanitosti u jiných doma chovaných ptáků nevídané. Chovají se kanáři čtyř kategorií - zpěvní, jednobarevní a straky, postavoví a také kříženci s jinými druhy ptáků. Pokud chceme chovat jednoho kanára pro zpěv, volíme vždy samce, a to od chovatele zpěvných kanárů. Barevní a postavoví nikdy nezpívají tak dobře.

Pro jednoho kanára stačí klec dlouhá asi 50 cm. Patří k ní základní vybavení - skla bránící vypadávání zbytků potravy, bidélka a krmítka. Doplníme je automatickou napáječkou, koupelničkou a držákem na sépiovou kost.

Důležitější je správné krmení. Nejjednodušší je nákup speciální směsi pro kanáry, ve které jsou semena smíchána ve správném poměru a navíc obohacena vitamíny a minerálními látkami. Směs si můžeme připravit i sami a to smícháním 30 % řepky, 30 % lesknice, 20 % loupaného ovsa, zbytek tvoří lněné semínko, proso, semenec, mák, drobná slunečnice, niger a salátové semeno. Ke krmné dávce přidáme špetku Roboranu H. Stravu doplní sépiová kost nebo sepex, listy smetanky, salátu, ptačinec žabinec a jablko nebo strouhaná mrkev.

Chovné kanáry ovšem musíme chovat a krmit jinak. Především nevystačíme s běžnou klecí. Nejvýhodnější jsou klece bednové, které mají všechny stěny plné a jen vpředu je mříž ze svařovaných drátů s dostatečným množstvím otvorů a s padacími dvířky pro obsluhu. Rozměry klece jsou 100x50x40 cm. Dno tvoří kovová nebo plastová zásuvka s říčním pískem.

Podložky pro hnízda poupíme hotové. Na výstelku hnízda se hodí přírodní vlákna světlé barvy nastříhaná na 2-3 cm. Samice snáší čtyři vejce, která z hnízda opatrně vyjmene a nahradíme podkladky. Teprve, když je snůška u konce, vrátíme všechna vejce do hnízda, aby se mláďata vylíhla najednou. Krmíme vaječnou míchanicí ze strouhaných vajec natvrdo, strouhané mrkve, drceného piškotu a vitaminů. Mláďata už ve stáří tří týdnů sama přijímají potravu.


Další články:

Most Golden Gate v San Franciscu se průběžně udržuje.

Jak vzniká skalní most, otvor ve skalní stěně.

Odehrála se potopa světa v Černomoří? Vědci nepotvrdili ani nevyvrátili zprávy o potopě světa.

Hadcový azbest byl znám již ve starověku.

Obaleč ovocný žije na jabloních, růžích, meruňkách a jiných stromech.

Co jsou to geologické varhany?

Skalní město Petra v Jordánsku bylo vytesáno v pískovci.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Cikáda viničná je největší český a slovenský křís.

Slaná jezera jsou zbytky moří nebo bezodtoké oblasti.

A svět se točí dál

Jak chovat kanáry a na co při jejich chovu především dbát. Pro jednoho kanára stačí klec dlouhá asi 50 cm. Patří k ní základní vybavení - skla bránící vypadávání zbytků potravy, krmítka a bidélka.

A svět se točí dál.