A svět se točí dál

Umělé osvětlení

Světlo člověk ocení, až když ho nemá. Dvacáté století se stalo jeho fenoménem, počínaje obyčejnou žárovkou přes zářivky až k laserovým show. Přestože se zdá, že v technice osvětlení bylo již vše řečeno, světoví výrobci vstupují do 21. století s osvětlením nové generace.

Veřejné umělé osvětlení
Veřejné umělé osvětlení usnadňuje v noční době pohyb v ulicích.

Umělé osvětlení prodělává nepřetržitý vývoj. Spotřebitele zajímají nejen ekonomické náklady, ale i nové druhy světelných zdrojů nenarušující životní prostředí. V zásadě rozlišujeme venkovní a vnitřní osvětlení a stoupá obliba bodových zdrojů. Jejich vhodná kombinace zvětšuje prostor, zabraňuje oslnění. Zejména soustředěná činnost - vaření, čtení a mnohé koníčky - vyžaduje jasné světlo na určitých místech. Jde o účelové osvětlení, kterému bychom měli věnovat velkou pozornost.

Světlo ovlivňuje lidskou náladu stejně, jako hudba. Dobré a vhodné osvětlení zvýrazňuje i pocit tepla. Pokud zvolíme vhodnou žárovku či zářivku, při devatenácti stupních tepla v místnosti má člověk pocit, že je nejméně jednadvacet.

Vhodně zvolené osvětlení šetří zrak. Hlavním nepřítelem je oslňující a pronikavé světlo. Málokterý výrobek byl po celá desetiletí oblíben tak, jako klasická žárovka. Její tvar je jedním ze symbolů dvacátého století. Není divu, že klasický žárovkový tvar mají i některé nové světelné zdroje. Hruškovitého tvaru používaného od dob Thomase Alvy Edisona se nechce jen tak rychle kdokoliv z nás vzdát.

Kompaktní zářivka se svým designem od klasických typů žárovek příliš neliší. Oproti klasické žárovce spotřebuje o 80 procent elektrické energie méně. V tomto druhu umělého osvětlení se podařilo propojit dlouhou životnost s nízkou spotřebou energie.

Vhodně zvolené osvětlení prodává

V posledních letech nabyl na důležitosti význam využití světelných zdrojů v obchodech, prodejnách i restauracích. Osvítit moderní interiér je umění. Nejde pouze o to, pořídit si zdroj osvětlení s nižším výkonem, ale promyslet také barevné odstíny. Ty dokáží velmi účinně působit na pohodu domova i na zákazníky.


Další články:

Dlask tlustozobý během roku pátrá po semenech a jádrech různých plodů.

Jak chovat doma morče a jaké má toto zvířátko potřeby.

Cukrovka a káva souvisí.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Vřes obecný snad nejvíce v minulosti zajímal babky kořenářky.

Česnek je odedávna oblíben především v kuchyních států Středomoří.

Nízkotučná čokoláda pro mlsaly.

Proč je kov na dotek chladnější než dřevo o stejné teplotě.

Želva matamata je známa především svým velice pohyblivým krkem.

Jak chovat kanáry a čemu věnovat pozornost.

A svět se točí dál

Umělé osvětlení.

A svět se točí dál.