A svět se točí dál

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček.

Slunéčko východní
Slunéčko východní (Harmonia axyridis) je druh původem z východní Asie, který však byl zavlečen do Severní Ameriky a Evropy včetně České republiky.

Slunéčko východní (Harmonia axyridis) je v boji proti škůdcům velmi tvrdý bojovník a proto jim lidé sami otevřeli dveře, díky své pověstné žravosti bylo totiž dlouho považováno za ideální biologickou zbraň v boji proti celé řadě nepříjemných škůdců. Ukázelo se však, že jako v celé řadě jiných případů, má i slunéčko východní svou odvrácenou tvář. Jejich jídelníček je opravdu pestrý a vedle řady škůdců se na něm objevují i prospěšné druhy hmyzu. A další problém nastává, když začne být konfrontováno i se svými konkurenty, specializujících se na stejný typ potravy. Těmi totiž není nikdo jiný, než jiné, domácí druhy slunéček, například známé slunéčko sedmitečné. Slunéčko východní požírá vajíčka a larvy svých konkurentů, čímž se nasytí a zároveň konkurenty oslabí. Naše původní druhy slunéček si to však nedají líbit a k vetřelcům se chovají stejně. Avšak příroda na ně přichystala nečekanou záludnost.

V tělech slunéček východních se usídlila parazitická houba hmyzomorka druhu Nosema thompsoni, která jim dává oproti evropských slunéčkům výhodu. Zatímco asijská slunéčka si vůči této smrtelné nákaze dokázala vybudovat imunitu, evropské druhy po infikování touto houbou hynou. Oplácet vetřelcům stejnou mincí, tedy konzumovat jejich vlastní vajíčka a larvy, se místním druhům jednoduše nevyplácí. Spolu s nimi se jim totiž dostane do těla i houba a zahubí je.


Další články:

Marsovské vozítko Curiosity hledá metan, jehož stopy objevily družice a pozemské teleskopy.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Proč vlci vyjí a co vytí vyjadřuje?

Nice je srdce voňavé Provence.

Klíčení obohacuje potraviny, protože při svém krátkém růstu jsou klíčky schopny mnohonásobně navýšit množství obsažených látek.

Grand Canyon je o 60 milionů let starší podle výsledků výzkumu vědců z Kalifornského institutu.

Hořící město Centralia v Pensylvánii pod kterým zuří rozsáhlý podzemní požár uhelných slojí.

Psi a vlci mají společného předka v době pleistocénu.

Velká sfinga v Gíze se vzhledem lvího těla s lidskou tváří se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Vlček etiopský žije na náhorních plošinách Etiopie.

A svět se točí dál

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček.

A svět se točí dál.