A svět se točí dál

Šikmá věž v Pise

Architektonický a historický skvost - šikmá věž v italské Pise - se nedávno nečekaně během jedné noci odklonila o dva a půl centimetru. Je to asi desetina vzdálenosti, o kterou se během posledních let podařilo s velkým vypětím přiblížit věž ke svislé ose.

Šikmá věž v Pise
Šikmá věž v Pise stojí na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli). Zde je součástí církevního areálu kolem hlavní městské katedrály. Samotná šikmá věž kruhového půdorysu a výšce téměř 56 metrů, postavená z bílého mramoru slouží jako zvonice.

Světově proslulá šikmá věž v Pise je pro návštěvníky uzavřena již od roku 1990, kdy se v nedaleké Pavii zřítila podobně nakloněná věž a usmrtila několik návštěvníků. Výchylka šikmé věže, která na jejím vrcholu dosahuje pěti metrů od svislé osy, vypadá při pohledu ze země opravdu hrozivě a přitažlivě zároveň. Jen těžko si představit další vychýlení, aniž by to mělo za následek její zřícení. A přece se to stalo a věž stojí dál.

Už samo místo, kde byla postavena, má bohatou tradici. Náměstí zázraků patří mezi nejpůsobivější náměstí v Itálii i ve světě. Historické stavby, které vyrůstají ze sytě zeleného travnatého koberce, navozují zvláštní prostorovou synchronii, která udivuje perfektními geometrickými tvary. Hradby, oblouky, sloupy, mramor i arkády vytvářejí naprostou harmonii, která uklidňuje a znervózňuje zároveň. Chvíli máte pocit, že se vám to jen zdá, zvláště, přijde-li na Náměstí zázraků za měsíčního svitu. Že toto místo bylo bráno jako svatý pozemek již za časů Etrusků, se pak jeví jako naprosto přirozené. V římském období zde stálo Palatium císaře Adriana. Důvodem, proč na tomto místě vznikla první stavba - Katedrála nanebevzetí Panny Marie - bylo vítězství pisánské flotily nad nevěřícími v přístavu Palerma roku 1063. Veškeré poklady, které byly tehdy ukořistěny Saracénům, byly investovány do stavby katedrály.

Později byla zahájena výstavba babtisteria a hradeb, které ve skutečnosti představují druhý obranný městský obvod. Za zmínku stojí především Lví brána, která dostala jméno podle mramorové sochy lva stojící na hradbách.

V roce 1173 započaly práce na vybudování šikmé věže. Jejím dokončením byl dotvořen poslední článek velkorysé kompozice komplexu památek na Náměstí zázraků (katedrála, babtisterium, věž-zvonice, monumentální hřbitov), postavených proto, aby ohromily svět a doložily prvenství Pisy v Tyrhénském moři.

Historie šikmé věže v Pise má svá neobjasněná místa. Například není přesně známo, kdo ji vlastně navrhoval. Obvykle se tato zásluha připisuje Bonnanu Pisanovi, ale ať už to byl kdokoliv, ukázal velkou dávku umu, statečnosti a technické dokonalosti. Možná byl tak trochu hazardér, protože položil základy stavby jen do hloubky tří metrů na hromadu maltou nespojených kamenů. Práce musely být po deseti letech před dokončením třetího prstence přerušeny, protože došlo k prvnímu propadnutí věže zhruba o třicet až čtyřicet centimetrů a naklonění o pět centimetrů. To jednoznačně dokazuje, že věž nebyla projektována jako šikmá. Prozaickým důvodem poklesu se zdá být těžký stavební materiál, který nedovoloval ztenčovat zdivo směrem do výšky, což bezprostředně ovlivnilo propadávání základů věže. Výrazně tomu napomohlo i to, že základy spočívají na podkladu, který je sice kompaktní co do povrchu, ale stále klesající do hloubky. Podloží snese váhu jeden kilogram na metr, tlak mramorové stavby je však desetkrát větší.

Existují i kuriozní vysvětlení naklonění věže. Například se říká, že Giovanni Gugliemo z Innsbrucku postavil šikmou věž proto, aby se pomstil za to, že je hrbáč. Jiná pověst tvrdí, že je to pomsta stavitele za to, že nedostal za práci slíbené peníze a přikázal proto věži, aby jej následovala.

Práce na šikmé věži pokračovaly v roce 1275, tedy po více než stu letech od položení základního kamene. Giovanni di Simone tehdy zvýšil věž o tři podlaží a částečně tak zkorigoval její osu. V roce 1284 bylo šest arkádových pater prakticky dokončeno a výška stavby dosáhla čtyřiceti osmi metrů. V této době už činilo vychýlení věže téměř devadesát centimetrů, a proto byla vztyčena třetí galerie horních pater na nakloněné straně, aby tak došlo alespoň k optickému zmírnění naklonění. Korekci osy napomáhalo také umístění soustavy zvonů na úroveň šestého lodžiového pořadí, protože se tak zmenšilo zatížení na straně náklonu.

První komise expertů na záchranu věže byla ustanovena již v roce 1289. Od té doby se také datuje první oficiální měření náklonu věže, který provedl Giovanni Pisano pomocí lanka a olova. Už v roce 1550 činilo vychýlení téměř čtyři metry, přesto byla další měření provedena až v XVIII. století.

V roce 1817 naměřili odklon 3,84 metru, což znamenalo, že se za 267 let věž odchýlila o pouhých pět centimetrů. Zdání, že stavba je natrvalo stabilizovaná, bylo vyvráceno již v roce 1859, kdy zjistil francouzský architekt Rohault de Fleury zvětšení náklonu o dvacet centimetrů.

Přesto věž přečkala bez úhony zemětřesení, válku i spousty návštěvníků. Za tu dobu vzniklo na patnáct komisí expertů a byly předloženy tisíce návrhů, jak šikmou věž zachránit.

Pokud nebudou podniknuta opatření k její záchraně, zřítí se šikmá věž v Pise během let 2030 až 2035, prohlásil předseda mezinárodního týmu na stabilizaci věže Michele Jamiolkowski. Proto byla věž nejprve obepnuta osmnácti ocelovými prstenci do výše první arkády. Tyto obruče mají zamezit zhroucení zdiva v místech, které je vystaveno největšímu tlaku. Dále bylo pro dočasnou stabilizaci umístěno 600 tun olova na severní stranu základů. Díky provedeným opatřením se podařilo zastavit naklánění věže, které do té doby pokračovalo v tempu 1,2 milimetru ročně.

Problém nastal v okamžiku, kdy byly v jedné z etap stabilizace věže vyzvednuty betonové kvádry pocházející z 19. století. Důsledkem toho byla již zmíněná úchylka o 2,5 centimetru. Experti se proto dohadují, zda pokračovat v další fázi stabilizace, která předpokládá, že podloží pod základy věže bude zpevněno silným železobetonovým prstencem, přičemž jedna strana tohoto zpevnění má být propojena svazkem několika ocelových lan se skalními kotvami ležícími v hloubce padesáti metrů.


Další články:

Pravorukost nebo levorukost spolupůsobí při vývoji mozku.

Klobouk panamák obdržel jméno podle země, kde se s ním začalo obchodovat.

Velká sfinga v Gíze se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.

Klíčení obohacuje potraviny, při svém růstu jsou klíčky schopny mnohonásobně navýšit množství obsažených látek.

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček a má nečekaného spojence.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Proč vlci vyjí a co vytí vyjadřuje?

Ropné plošiny těží ropu z hlubin moře.

Stříhání ovcí v argentinské Patagonii začíná během ledna.

A svět se točí dál

Šikmá věž v Pise je pro návštěvníky uzavřena od roku 1990, kdy se v nedaleké Pavii zřítila obdobně nakloněná věž. Během posledních let se pomocí technických opatření podařilo přiblížit věž zpět ke svislé ose.

A svět se točí dál.