Srst vznikla jako izolační vrstva, která zaručovala přežití v jakémkoli klimatu. Postupně se proměnila na vousy, skořápky, ulity, bodliny a ostny a začala sloužit také k jiným účelům. Například k poznávání okolního světa, ke svádění, ale i k obraně.
Srst je výlučnou záležitostí savců. Před přibližně 245 miliony let byli savci nejvyvinutějším druhem naší planety. Jako takoví pochopitelně obydleli celou planetu a právě srst jim to umožnila.
Slouží jim totiž jako izolační vrstva, která spolu s tukem dovoluje udržovat stálou tělesnou teplotu za jakéhokoli počasí. Proto například nemusíme litovat severské psy, protože těm zima není. Při teplotě -20 °C se jejich tělesná teplota udržuje mezi 35 až 37 stupni.
Savci ovšem nemají jen jednu srst. Každý chovatel psa nebo kočky dobře ví, že změna ročního období znamená i obměnu srsti. A nejen to. Přestože se srst obmění, nevyroste na domácím mazlíčkovi ani na divokém zvířeti pouze jeden druh srsti. Tělo každého savce je vždy pokryto dvěma odlišnými typy srsti. První chloupky (podsada) jsou krátké a jemné. Právě ty slouží k udržování tělesné teploty. Druhé jsou dlouhé a ostřejší (pestíky) a pomáhají odvádět vodu.
Během evoluce se pochopitelně vyvíjela i srst. Její podobu určovalo životní prostředí živočichů. A tak dnes polární lišku zahřívá na první pohled zcela jiná srst než její příbuznou, která žije v jižních oblastech.
U dalších živočichů se srst proměňovala ještě více, až z ní vznikly ostny a bodliny. Takový luskoun, který žije v tropických lesích v Africe, Indii či Asii, je dnes pokryt jen několika řídkými chlupy a vrstvou ostnů, které se navzájem překrývají. Vytvářejí tím pevnou "skořápku", která luskouna chrání před zuby malých masožravců. Ještě účinnější zbraní se stal původní srst pro dikobrazy, kteří dnes mají tisíce ostrých bodlin.
Měnily se nejen délka a jemnost srsti, ale také její barva. Srst polárního zajíce, lasičky nebo hranostaje tak každou zimu zesvětlí. Bílá barva srsti slouží jako kamufláž před dalšími dravci. Přináší zároveň jednu podstatnou nevýhodu - odráží ultrafialové záření, které je zdrojem tepla. Nutno podotknout, že některé živočišné druhy si s tímto problémem poradily více než dobře. Lední medvěd je například vybaven srstí, která dokáže odvést teplo až k černé kůži, kde je absorbováno.
Úkolem srsti není jen prostá tepelná izolace, má také mnohé další funkce. Zbarvení srsti na určitém místě těla může kupříkladu sloužit jako výstražný signál. Většina hrbivorů, kteří jsou častou kořistí dravců, má na zadečku srst bílou, třebaže jejich tělo je většinou porostlé hnědými či pískovými chlupy. Pokud je vše v pořádku, zakrývají tuto oblast ocasem. Jakmile se ale přiblíží nebezpečí, ocas zvednou, odhalí tím bílou skvrnu, která je zdaleka viditelná, a dají znamení ostatním členům stáda.
Srst může také sloužit k poznávání okolního světa. Říká se, že kočka "vidí" fousky. A fousky nejsou ničím jiným než součástí srsti. Jsou vybaveny citlivými senzorickými buňkami, slouží tudíž doslova jako detekční orgán. Zbavte tak úspěšného lovce, jakým je vydra, jeho vousů, a vydra bude jednu rybu lovit dvacetkrát tak dlouho. Anebo další příklad - veverka. Bez vousů by nedokázala přeskakovat takové vzdálenosti, ztratila by rovnováhu.
Důležitým úkolem srsti je i získávání pozornosti jedinců opačného pohlaví. Lví hříva dodává králi zvířat na majestátnosti a vzbuzuje dojem síly a moci. Ve skutečnosti je lev mnohem drobnější, než jeho osrstění naznačuje. A k nezaplacení je také obranná funkce husté srsti. Protivník ji jen tak neprokousne a úder tlapy nedopadne s takovou vahou.
Srst člověka výrazně prořídla, aniž byla nahrazena.
Srst na šaty, za posledních osm tisíc let dokázal člověk pozměnit srst tolik jako 245 milionů let vývoje.
Další články:
Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.
Antická kuchyně čerpá z díla spisovatele Athenaia z Naukratidy.
Stříhání ovcí v argentinské Patagonii začíná během ledna.
Ropné plošiny těží ropu z hlubin moře.
Velká sfinga v Gíze se tyčí v blízkosti velkých pyramid.
Pravorukost nebo levorukost spolupůsobí při vývoji mozku.
Šikmá věž v Pise stojí na Náměstí zázraků.
Charakteristické znaky mobbingu kterému lze často zabránit při prvních příznacích.
Klobouk panamák obdržel jméno podle země, kde se s ním začalo obchodovat.
Mobbing je šikana na pracovišti ničící psychicky i fyzicky.
Srst vznikla jako izolační vrstva zaručující přežití v jakémkoli klimatu.