A svět se točí dál

Mobbing je šikana na pracovišti

Práce vás ničí psychicky i fyzicky. Objevují se zdravotní problémy, které si neumíte vysvětlit. A říkáte si, že jste přetažení. Ve skutečnosti ovšem jde o promyšlený útok zvaný mobbing.

Mobbing je šikana na pracovišti
Scéna z italského filmu Mi piace lavorare (Mobbing).

Psychologický teror, slovní násilí, bojkot, to vše můžeme shrnout pod jediný pojem - mobbing neboli pracovní agrese. Výraz mobbing pochází z angličtiny, jak je na první pohled patrné, a místo jeho zrodu jsou Spojené státy americké, které si na ochranu osobnosti doslova potrpí. To však neznamená, že by mobbing patřil pouze do zaoceánské "pracovní kultury", je totiž mnohem běžnější, než se zdá. Objevuje se všude tam, kde se na jednom místě shromáždí více pracovníků zavřených po celý den v několika málo místnostech.

V Evropě poprvé upozornil na mobbing v roce 1986 německý psycholog Heinz Leymann, který se rozhodl studovat tento jev z hlediska zdravotníka. Mobbing totiž nepřináší jen psychické následky (připadáte si odstrčení, nedocenění, přehlížení), ale také následky fyzické. Leymannova teorie, která shrnuje veškeré útoky na pracovníka pod název mobbing, se rychle rozšířila. Například v Německu už bylo o mobbingu vydáno více než dvacet knih, na vysokých školách se o něm učí studenti, a dokonce inspiroval i vznik jednoho komediálního seriálu.

Čím více se o mobbingu mluvilo, tím více přibývalo jeho známých obětí. Podle loňské studie si v zemích Evropské unie na mobbing stěžuje 8,1 procenta pracovníků. Nejvíce je jich ve Velké Británii (16,3 procenta), následuje Švédsko (10,2 procenta), Francie (9,9 procenta) a Německo (7,3 procenta). S klesající zeměpisnou šířkou počet obětí klesá. V Itálii se s mobbingem setkalo již pouzev 4,2 procenta pracujících. Ovšem podle odhadů je i tady obětí více. Jen se to ještě nenaučily přiznávat.

Zdravotní následky mobbingu

Pokud by mobbing znamenal pouze nepříjemné spory s kolegy nebo nedorozumění, nikdo by se jím příliš vážně nezabýval. Ale mobbing, to jsou i fyzické následky. Ty počáteční svádí oběti rády na stres a velké množství práce nebo problémů: bolesti hlavy, zažívací obtíže, nespavost. Pokud jde skutečně o dočasné neshody, které mají zcela konkrétní příčinu, mohou časem odeznít a s nimi i vyjmenované příznaky.

Jestliže však mobbing pokračuje, pokračují i zdravotní potíže. Přidávají se výpadky paměti, silnější a dlouhodobější bolesti hlavy, probděné noci, podrážděnost. Vše může vyústit v rozvíjející se depresi nebo návaly paniky či úzkostné stavy.

Psychické obtíže samozřejmě doprovázejí stavy označované jako psychosomatické potíže. Objevuje se gastritida, žaludeční vřed, tachykardie, dermatologické obtíže, ale i bolesti zad. Výčet je to děsivý a potíže se často podceňují. Ve větší či menší míře jsou totiž tyto příznaky typické pro dnešního zaměstnaného člověka.

Každý člověk samozřejmě reaguje na stres jiným způsobem. U někoho převáží problémy psychické, u jiného psychosomatické a u dalšího fyzické. U každého se tyto obtíže začnou objevovat po jinak dlouhé době. Přesto však lze alespoň částečně odhadnout, jaký typ osobnosti je k obtížím pramenícím z mobbingu náchylnější. Nejčastěji jsou to lidé roztržití a nevšímaví (příznaků si často všimnou, až když je pozdě a objeví se první vážnější obtíže), dále domýšlivci (veškeré příznaky naopak přeceňují a tím je na sebe nechávají o to více působit), pasivní typy (bývají příliš citliví), ale také lidé dobrosrdeční (nechají si všechno líbit) nebo lidé ustrašení (nechtějí se s nikým dostat do sporu).

Kdo je naopak typický mobber? Často člověk frustrovaný (přenáší své osobní problémy na okolí), štváč (který neustále vyhledává spory), megaloman (vše musí ovládat). Daleko nejnebezpečnější je ovšem perverzní narcisista, jak tento typ osobnosti definuje francouzská psychoterapeutka Marie-France Hirigoyenová. Nevyznačují se na první pohled žádnými symtomy. Potřebují jiným lidem působit bolest, aby sami dosáhli radosti. Ubližují, protože je to těší.

Ochrana před mobbingem

Ochrana před mobbingem nebývá právě snadná. Nejenže se mobbing těžko dokazuje - vždyť sama oběť mívá často a dlouho pocit, že si něco jen namlouvá -, ale také se obtížně trestá. V některých státech je obrana zjednodušena ustanoveními v zákonech. Mobbing lze řešit s pomocí odborů i práva. Například ve Švédsku platí už pět let zákon, podle kterého mají zaměstnavatelé povinnost zabránit jakékoli perzekuci na pracovišti.

Někde jsou účinné alespoň vnitrofiremní předpisy. Německý Volkswagen diskriminaci a persekuci přísně trestá. Mobbing jim totiž přináší obrovské ztráty: nemocenské dávky, výpadky provozu v důsledku nemoci, předčasné důchody, právní procesy, výpovědi, to vše je pro zaměstnavatele nevýhodné.

Pokud ovšem neexistují právní normy, které by mobbingu zabraňovaly, nezbývá než se pokusit řešit mobbing ještě dříve, než se rozvine. Máte-li spory s kolegy, pokuste se s nimi nejprve promluvit. Teprve poté se obraťte na své nadřízené. Jestliže není útok na vaši osobu vedený záměrně a jestliže vaše pocity pramení spíše z nadměrného množství práce a stresu, určitě se situace vyřeší.

Jaké jsou charakteristické znaky mobbingu.


Další články:

Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.

Stříhání ovcí v argentinské Patagonii začíná během ledna.

Pravorukost nebo levorukost spolupůsobí při vývoji mozku.

Velká sfinga v Gíze se tyčí v blízkosti velkých pyramid.

Šikmá věž v Pise stojí na Náměstí zázraků.

Plíseň na potravinách se dokáže objevit nečekaně a nevítaně.

Ropné plošiny těží ropu z hlubin moře.

Klobouk panamák obdržel jméno podle země, kde se s ním začalo obchodovat.

Slunéčko východní je nepříjemný konkurent evropských slunéček a má nečekaného spojence.

Antická kuchyně čerpá z díla spisovatele Athenaia z Naukratidy.

A svět se točí dál

Mobbing je šikana na pracovišti.

A svět se točí dál.