A svět se točí dál

Je zelenina lepší vařená nebo syrová?

Je zelenina lepší vařená nebo syrová? Ještě nedávno se tvrdilo, že zelenina je nejzdravější syrová, mnoho cenných látkek se při vaření ztrácí. Někdy však může vaření zelenině pomoci. Při vaření totiž měkne a lidské tělo je pak schopno lépe vstřebávat výživné látky, které mu dodává.

Zelenina
Ze syrové zeleniny dokáže lidské tělo přijmout kolem tří až čtyř procent karotenoidů.

Podle posledního výzkumu několika evropských dietologů poskytuje vařená zelenina lepší ochranu proti onemocnění srdce a proti rakovině než zelenina syrová. Vaření totiž změkčí buňky rostlin, čímž se zvýší absorpce karotenoidů - to jsou právě látky (antioxidanty), které pomáhají napravovat poškození tkáně a brání zužování cév.

Ze syrové zeleniny dokáže lidský organismus přijmout kolem tří až čtyř procent karotenoidů, pokud ovšem zeleninu napřed uvaříte, zvýší se využití karotenoidů přibližně pětkrát. Čím je to způsobeno? Právě stavbou zeleniny. Tlusté buněčné stěny, jaké má například mrkev, karotenoidy propouštějí velmi ztěžka. Když se změkčí vařením, jejich propustnost pochopitelně vzroste.

Hlavní látkou, o které je řeč, je známý beta-karoten, který se hojně vyskytuje také v zelené zelenině, jako je brokolice nebo špenát. Proto i pro tyto druhy zeleniny platí, že vařené jsou pro organismus lepším zdrojem karotenu.

Podobné pravidlo platí rovněž u jiných látek. Rajčata například obsahují lykopen. Výzkum torontské univerzity z roku 1997 dokázal, že povařená či podušená rajčatová šťáva obsahuje výrazně více lykopenu než syrová rajčata.


Další články:

Silová jóga je jedem z nových sportů.

Damascenská ocel má na povrchu typické černobílé žilkování.

Africké včely jsou velmi útočné.

Mobbing je šikana na pracovišti ničící psychicky i fyzicky.

Mraky dominují nebi nad našimi hlavami.

Velká sfinga stojí v Gíze v blízkosti velkých pyramid.

Socha krista Spasitele v Rio de Janeiro dominuje městu.

Srst vznikla jako izolační vrstva.

Stříhání ovcí v argentinské Patagonii začíná během ledna.

Toaletní papír má překvapivě krátkou historii.

A svět se točí dál

Je zelenina lepší vařená nebo syrová?

A svět se točí dál.