A svět se točí dál

Články 40

Dnes vysychající Aralské jezero bylo kdysi čtvrtou nejrozsáhlejší vodní plochou na světě. Jen mezi lety 1989 až 1995 však ztratilo šest set krychlových kilometrů vody.

Pod ledem Antarktidy objevili čeští vědci tři jezera

Polární stanice Vostok
Polární stanice Vostok v Antarktidě. Obrázek: Wikipedia, autor: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration employee.

Pod ledem Antarktidy objevili čeští vědci tři jezera, která jsou propojena s mnohem větším a známějším jezerem Vostok, které se nachází pod čtyřmi kilometry ledu a od zbytku světa je izolované již po miliony let.

Hladiny jezer pod ledem stoupají a klesají v rozsahu až 200 metrů a při tom dochází k propojování dalších pánví a jezer v nich a mísení jejich vody.

K objevu jezer dospěli čeští vědci na základě analýzy družicových dat.

Starověký básník Homér vypráví o tom, kde leželo bájné město Troja. V letech 1700 až 1600 před naším letopočtem se za území Řecka rozvinula bohatá civilizace.

Výr virginský bývá obvykle aktivní během tmy, kdy se dokáže orientovat díky svému dokonalému sluchu a schopnosti vidět i v téměř absolutní tmě.

Panova flétna nachází široké uplatnění především v jihoamerické hudbě.

Lord Bílý slon byl jednou z pozoruhodností barmského království. Ve státní hierarchii stál hned za králem.

Starověké římské tabulky promluvily díky technologii původně vyvinuté na zjišťování nádorů.

Olivovníky ve Španělsku jsou stromy ušlechtilé jako jen málo jiných. Do Španělska se olivovník dostal s Féničany, kteří naučili Ibery, jak ho pěstovat.

Mravenec lesní si na okrajích jehličnatých lesů staví velká, kupovitá mraveniště ve tvaru hory Říp.

Nejdelší most světa stojí v jihovýchodní Číně na železniční trati spojující města Nanking a Šanghaj.

Jírovec maďal je statný opadavý listnatý strom pocházející z malého prostoru v horách na Balkánském poloostově. Hojně se pěstuje pěstuje v parcích a stromořadích.

Primární barvy jsou červená, modrá a zelená. Jejich kombinace vytvářejí další barvy.

A svět se točí dál

Jezero Vostok se nachází v Antarktidě v hloubce přibližně čtyři tisíce metrů pod ledem na 77° jižní šířky a na 105° východní délky, přímo pod ruskou polární základnou Vostok. Jezero Vostok je největší z asi sedmdesáti v současnosti známých jezer, která se nacházejí pod antarktickým ledovcem.

A svět se točí dál.