A svět se točí dál

Články 48

Mexičtí potápěči objevili nejdelší systém podvodních jeskyní Sac Actun

Jeskyně Dos Ojos
Součástí 347 kilometrů dlouhého systému podvodních jeskyní jsou také jeskyně Dos Ojos. Obrázek: Wikipedia, autor: Dag Lindgren.

Nejdelší systém podvodních jeskyní Sac Actun, který se táhne do délky 347 kilometrů, objevili na poloostově Yucatan mexičtí potápěči.

Jeskynní systém San Actun se nachází v blízkosti předkolumbovského sídliště Tulum, jednoho z posledních mayských měst. Objev by tak mohl přispět k získání nových informací o mayské kultuře, což potvrzují památky objevené v jeskyních. Vědci by mohli zjistit, jak probíhaly různé rituály, kde se nacházela poutní místa a kde se nacházela předkolumbovská sídla. Jeskynní komplexy měly pro místní obyvatele náboženský význam. Jeskyně podle nich patřily bohům podsvětí.

Průzkum objevených podzemních prostor probíhal několik měsíců. Poté bylo možno potvrdit, že se jedná o zhruba 200 spojených jeskyní o celkové délce 347 kilometrů. Dva podvodní jeskynní systémy tvoří Sac Actun o délce 263 kilometrů a Dos Ojos o délce 83 kilometry.

Maják na ostrově Faros ve starověké Alexandrii varoval proplouvající lodě před nebezpečnými podmořskými útesy.

Lopuch větší je 80 až 180 centimetrů vysoká dvouletá bylina s plazivým, větveným, masitým, až 60 centimetrů dlouhým kořenem.

Klášterní nebo kapitulní křížová chodba je klenutá chodba kolem rajského dvora, otevřená do něho arkádami.

Váží kilogram na pólech stejně jako na rovníku? Na tělesa působí kromě gravitační síly také odstředivá síla.

Dřišťál obecný roste v jižní a střední Evropě a jeho areál rozšíření zasahuje až k Volze.

Hora Olymp v Řecku je podle příběhů řecké mytologie sídlem bohů řeckého pantheonu.

Krtek obecný má přední končetiny změněné v mohutné hrabavé orgány, připomínající lopaty se silnými drápy.

Richterova stupnice se používá pro určování síly zemětředení. Sestavil ji americký geofyzik Charles Francis Richter.

Reformace církve se odehrála během 16. století, kdy renesanční objevy byly vzpruhou pro vzdělanost ve společnosti a i mnozí mniši a kněží začali toužit po změně.

Taishan je hora čínských císařů, kteří v minulých dobách mířili na její vrchol.

Okrasné zelí má kruhové růžice v pestré kombinaci barev. Rychle s ním do truhlíků.

Antilopa voduška červená obývá blízké okolí jezer a řek, mokřady a podmáčené savany v afrických státech Kongo, Zambie a Botswana.

A svět se točí dál

S jistou mírou nadsázky se dá říci, že Yucatanský poloostrov připomíná ementál, jeho podzemí je plné jeskyní a podzemních prostor, které se v některých místech spojují do rozsáhlých jeskynních systémů, z nichž mnohé jsou zaplavené. Nedávný objev potvrdil, že právě v této části Střední Ameriky se nachází nejrozsáhlejší zatopená jeskyně světa, jeskynní systém Sac Actun.

A svět se točí dál.