A svět se točí dál

Články 49

Nanorole na cestě k nahrazení svalových vláken

Nanorole
. Obrázek: Wikipedia, autor: AlexanderAlUS.

Českým vědcům z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se podařilo experimentálně dokázat až dosud pouze teoreticky předpokládaný jev rozvinování a svinování uhlíkových nanorolí.

V budoucnosti by díky tomuto jevu mohly svinutými listy tvořené nanorole zastávat významné místo v nanotechnogiích.

Princip uhlíkové nanorole je jednoduchý, jedná se o ruličku svinutého grafenu, jejíž unikátní vlastností je schopnost převádět elektrické napětí na pravidelný opakovaný pohyb rozvinování a svinování. Nahradit by mohly například svalová vlákna. V zavinutém stavu má nanorole průměr v řádu jednotek nanometrů, v rozvinutém stavu se pak její délka pohybuje od stovek nanometrů po několik mikronů a k rozvinutí stačí podnět inicovaný elektrickým napětím několika desetin voltu.

Jedná se o další důležitý krok směrem k praktickému využití uhlíkových nanorolí.

Hrad Frýdštejn se tyčí na pískovcové skále nad stejnojmennou obcí.

Jsou teplé zimy doménou posledních let? Odpověď na tuto otázku hledáme v historických pramenech.

Husice rezavá žije v Eurasii a severozápadní Africe, kde obývá stepní oblasti, pahorkatiny a hory v blízkosti řek a jezer.

Okrasná kapusta má listy zbarveny do odstínů zelené, žluté, bílé, růžové či karmínově fialové barvy atraktivního vzhledu.

Hemicyclaspis murchisoni obývala před 420 miliony let sladké vody v oblastech, kde se dnes nachází západní a severní Evropa.

Největší květ má raflézie Arnoldova (Rafflesia arnoldii), jejíž květ dosahuje velikosti přes 1 metr v průměru váhy 10 kilogramů.

Z devátého století pocházející hrad Hochosterwitz, který stojí na strmé skále, je jedním z nejpůsobivějších hradů v rakouských Korutanech.

Kočkodan zelený má žlutozelenou nebo žlutohnědou srst s olivovým nádechem. Území, které kočkodan zelený obývá, se rozprostírá v afrických pralesích od Senegalu a Etiopie po jižní Afriku.

Hrad Karlštejn sloužil jako místo, na kterém byly uloženy korunovační klenoty, kterým skýtal ochranu až do počátku 17. století.

Jak v přírodě vzniká oxid uhličitý? K jeho vzniku dochází převážně při celé řadě přírodních jevů, například jeko jeden z produktů erupcí sopek, či při tlení rostlinných zbytků.

Keř růže šípkové rozkvétá začátkem června záplavou růžových nebo řidčeji bílých květů.

Tornáda jsou vzdušné víry, které vznikají při střetu teplých a studených vzdušných proudů.

Spánek lidské tělo potřebuje, negativní změny ve fungování organismu nastávají již po 24 hodinách bdění.

A svět se točí dál

Grafen, který tvoří nanorole, je forma uhlíku, tento materiál se vyznačuje schopností převádět elektrické napětí v pravidelný pohyb rozvinování a zavinování.

A svět se točí dál.