A svět se točí dál

Růže šípková

Růže šípková
Růže šípková (Rosa canina L.). Autor obrázku: Otto Wilhelm Thomé (1840-1925).

Růže šípková je keř o výšce 1,5 až 3 metry, s převislými, hustě ostnitými větévkami. Letorosty má zelené, starší větévky olivově hnědé nebo načervenalé. Všechny větévky jsou porostlé nazpět ohnutými ostny se širokou bází a lehce odloupnutelnými. Pupeny jsou střídavé, polovejčité a tupě špičaté, načervenalé a drobné. Listy jsou střídavě postavené, lichozpeřené, s dvěma úzkými palisty na bázi řapíku. Lístky jsou dvakrát pilovité a listové vřeteno je na rubu řídce ostnité.

Růže šípková rozkvétá začátkem června. Velké oboupohlavné květy na konci větévek jsou pětičetné; mají pět plátků kališních a pět plátků korunních, většinou srdčitě vykrojených, bledě růžových, řidčeji bílých. Tyčinky jsou četné, spirálně sestavené a četné pestíky jsou uzavřeny v hluboké číšce, z níž vyčnívají jen blizny. Květy růže šípkové příjemně voní. Plody jsou uzavřeny v sytě červené zdužnatělé číšce zvané šípek, jsou to pecičkovité nažky s chlupatými výrůstky. Šípky dozrávají v říjnu a klíčí epigeicky. Semenáček má elipčité, řapíkaté dělohy, na obvodu ostnité a na rubu nafialovělé. Prvotní listy jsou trojčetné, hrubě pilovité, s dvěma palisty přirostlými k řapíku.

Růže šípková je rozšířena po celé Evropě až po jižní Skandinávii. U nás roste v pahorkatinách a v podhůří na okrajích lesů, v křovinách a na mezích, keřnatých stráních a pastvinách na suchých půdách. Je poloslunná až slunná a má bledě žluté, husté a pevné dřevo.

Šípky růže šípkové obsahují vitamin C. Jemné chloupky z čnělky uvnitř šípků mohou u citlivých lidí způsobit alergickou reakci.

V zahradnictví se růže šípková používá na podnože ušlechtilých variet růží.


Další články:

Jak vzniká med včel.

Hrad Windsor hrál důležitou roli v britské historii.

Jak v přírodě vzniká oxid uhličitý při různých přírodních procesech.

Hrad Buchlov střežil východní hranici Koruny české.

Největší mořská želva na světě kožatka velká se živí medúzami.

Kočkodan diadémový obývá savany, lesy a pralesy.

Hrad Karlštejn sloužil jako místo, na kterém byly uloženy korunovační klenoty českých králů.

Největší zvíře na planetě Zemi žije v moři.

Největší poušť světa se rozkládá na severu Afriky.

Mostka neboli Mostná hora Litoměřice se tyčí nad městem.

Rakouský hrad Hochosterwitz stojí na strmé dolomitové skále.

Středočeská hora Velký Blaník byla v minulých dobách cílem tradičních poutí.

Hrad Karlštejn nachal vystavět Karel IV.

A svět se točí dál

Růže šípková nacházela uplatnění v lidovém léčitelství. Šípky se sbírají a suší ve slabé vrstvě bez stopek a kališních lístků.

A svět se točí dál.