A svět se točí dál

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn byl ve dřívějších dobách nazýván Karlův Týn.

Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn byl založen českým a římským králem, pozdějším císařem Karlem IV. se záměrem uložit zde a ochraňovat korunovační klenoty.

Kdo nebyl na Karlštejně, jak by snad nebyl Čech, a ten kdo ho viděl, touží tenhle architektonický a kulturní skvost a symbol české historie spatřit znovu. Římský císař a český král Karel IV. nechal hrad vybudovat jako místo pro uložení korunovačních klenotů a pro sbírky svatých relikvií. Fascinuje malebností, impozantností a pozoruhodným stupňovitým uspořádáním jednotlivých hradních budov, od nejníže položeného předhradí přes studniční věž, Císařský palác s Mariánskou věží a Purkrabský palác až po monumentální Velkou věž s vlastním opevněním. Ta je nejvyšším a také nejvýznamnějším místem hradu, právě v ní se nachází kaple svatého Kříže, kde byly v minulosti uloženy korunovační klenoty a svaté ostatky. Kaple je vyzdobena zlatem a drahými kameny, na stěnách visí vzácné deskové obrazy Mistra Theodorika. Zlatá mříž ji rozděluje na dvě části a vypráví se, že i sám král za ni na důkaz úcty vstupoval výhradně bos.

Král se svými manželkami a s dvořany obýval Císařský palác, v jehož druhém patře se nachází Karlova ložnice, odkud vede točité schodiště do prostor určených pro královnu.


Další články:

Palmyra leží v pouštní oáze více než dvě stě kilometrů severovýchodním směrem od Damašku.

Timbuktu je město, které bylo zahaleno mlhou tajemství.

Jak fungují 3D brýle, aby divák vnímal film třírozměrně.

Klíčení obohacuje potraviny o živiny.

Krevní skupiny u zvířat se liší.

Akupunktura pro zvířata se začíná používat při léčbě domácích mazlíčků.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Tropická cyklona je točící se větrný vír s okem uprostřed.

Pštros dvouprstý obývá především savany a polopouštní oblasti Afriky.

Hrad Buchlov byl postaven na stejnojmenném kopci v Chřibech.

A svět se točí dál

Také Hrad Karlštejn má svoji "čachtickou paní". Hrůzná historka se zakládá na skutečné události ze 16. století, kdy na hradě žila manželka purkrabího Kateřina Bechyňová.

A svět se točí dál.