A svět se točí dál

Články 41

Tradiční chodské koláče se odlišují podle části chodského regionu. Na horním Chodsku tvarohová, se koláče zdobí střídajícími se pruhy tvarohové makové a povidlové náplně. Na dolním Chodsku je na koláči tvaroh namazaný po celém povrchu a ten se zdobí mákem a povidly.

Japonští vědci objevili plastový odpad již i na dně Mariánského příkopu

Plastový odpad v moři
Plastový odpad v moři. Obrázek: Wikipedia, autor: Kevin.stefanovitch.

Japonští vědci objevili plastový odpad již i na dně Mariánského příkopu.

Až dosud zkoumali vědci moře a oceány pouze do hloubky přibližně dvou tisíc metrů, vycházejíc z předpokladu, že do větších hloubek se plastový odpad nedostane. Tento předpoklad vyvrátili japonští vědci, když přednadávnem zveřejnili výsledky své studie, informující o přítomnosti plastového odpadu ve hloubkách kolem jedenácti kilometrů na dně Mariánského příkupu v Tichém oceánu.

Znečištění moří a oceánů plastovým odpadem se zhoršuje.

Rotavské varhany na Sokolovsku tvoří dvanáct metrů vysoké čedičové hranoly. Lokalita je však cenná i po botanické stránce.

Ptakořitný savec ptakopysk podivný osidluje vodní toky východní Austrálie a v Tasmánii.

Šumavské slatě jsou rašeliniště, která vznikla před devíti až deseti tisíci lety.

Mariina vyhlídka Jetřichovice skýtá výhled na jedinečné uskupení skalních útvarů a na České Švýcarsko.

Jedlé kaštany lze upravovat na různé způsoby, v povědomí lidí jsou však u nás zapsány pečené a voňavé v papírovém kornoutu.

Hallig Hooge je jeden z ostrovů poblíž západního pobřeží německé spolkové země Schleswig-Holstein, které si bere moře několikrát ročně zpět.

Zámek Chyše se zámeckým parkem stojí ve stejnojmenném městě v Karlovarském kraji.

Tučňák patagonský hnízdí především v oblasti Ohňové země a odtud na východ až k Macquariovým ostrovům.

Zdymadlo Hořín na laterálním plavebním kanálu Mělník-Vraňany se skládá ze dvou vedle sebe umístěných plavebních komor, které překonávají výšku 8,5 metru.

Marabu africký žije na africkém kontinentu na savanách, březích jezer a řek, smetištích a skládkách v blízkosti lidských sídel.

Zámek Blatná bezesporu patří mezi stavebně historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu na území České republiky.

A svět se točí dál

Mariánský příkop je asi 2550 kilometrů dlouhý, průměrně 69 kilometrů široký a až 10 994 metrů hluboký podmořský příkop, které se nachází v Tichém oceánu východně od souostroví Mariany. Mariánský příkop je nejhlubší známý podmořský příkop.

A svět se točí dál.