A svět se točí dál

Lord Bílý slon

Lord Bílý slon
Lord Bílý slon v roce 1855. Autor obrázku: Colesworthey Grant (1813-1880).

V Barmě dodnes sloni slouží lidem jako pomocníci při těžké práci, především při těžbě a přemisťování týkového dřeva. V minulosti však hráli v této zemi sloni ještě daleko důležitější úlohu. Ještě koncem 19. století zde dokonce existovalo ministerstvo pro péči o posvátného bílého slona.

Znalec Barmy z posledních let království a počátku koloniálního panství sir George Scott zaznamenal: "Sto vojáků hlídalo palác Bílého slona a sám vládce mu přinášel oběti a přicházel mu složit poklonu. Aparát třiceti mužů byl stále v pohotovosti. Mezi nimi byl jeden státní ministr, který spravoval jeho věci a dohlížel na daně, které jednotlivé provincie pro potřeby Lorda Bílého slona platily. Bílý slon byl denně koupán ve vodě navoněné santalem a veškeré jeho nádobí bylo z ryzího zlata. Taneční sbor ho obveseloval a chóry zpěváků mu zpívaly."

Barmský posvátný Bílý slon byl intenzivně uctíván. V hierarchii stál hned za jeho Veličenstvem. Král měl právo na devět bílých slunečníků, Bílý slon na dva. Vedle toho měl právo také na čtyři zlaté slunečníky. Krom krále a Bílého slona nikdo jiný v zemi s bílým slunečníkem chodit nesměl.

Když byl poslední barmský král donucen platit vysoké reparace Angličanům, začal šetřit nejprve na státní správě, a dokonce omezil příjmy i Bílemu slonovi. Vlastnoručně mu napsal dlouhý omluvný dopis.

Poté, co barmské království ovládli Angličané a král byl odvezen do vyhnanství, poslali Angličané Bílého slona do rangúnské zoo, kde Bílý slon záhy pošel. Zatímco jeho předchůdci byli pohřbíváni s náležitými poctami, poslednímu posvátnému Bílému slonovi byl upřen i důstojný odchod z tohoto světa. Zůstala po něm jen vzpomínka na jednu z nejpozoruhodnějších zvláštností země plné pozoruhodností.


Další články:

Kožatka velká byla zařazena mezi zranitelné druhy.

Velká čínská zeď se táhne do délky 4800 kilometrů.

Středomořský ostrov Malta zaujímá své místo v dějinách.

Panova flétna je tvořena rákosovými píšťalami různé délky.

Vysychající Aralské jezero ztratilo šest set kilometrů krychlových vody.

Skalní město Petra v Jordánsku obklopují neprostupné hory.

Hořící město Centralia v Pensylvánii hoří již více než padesát let.

Zámek Jezeří stojí v podhůří Krušných hor.

V korunách listnatých stromů rostoucí jmelí bílé je hustě trsnaté.

Ostrov Ithaka je znám již z Odyssey.

Jak přišla Velká sfinga v Egyptě o svůj nos a kdy k tomu došlo.

Ostrov Ascension je situován uprostřed vod Atlantiku.

Aralské jezero patří mezi slaná jezera, jejichž voda obsahuje množství soli.

Velká sfinga v Gíze zažila během dějin celou řadu mnohdy i překvapivých zvratů.

A svět se točí dál

Lord Bílý slon byl jednou z pozoruhodností královské Barmy.

A svět se točí dál.