A svět se točí dál

Články 104

Měna v desítkové soustavě

Rakousko-Uherská 10 koruna 1909
Zlatá Rakousko-Uherská 10 koruna 1909. Obrázek: Wikipedia, autor: image: Timur Lenk; coin: Austrian Mint (Vienna).

Kdy u nás byla zavedena měna v desítkové soustavě? Peníze v desítkovém dělení se u nás začaly používat již v dobách, kdy byly České země přičleněny k Rakouskému císařství. Původné rakouský zlatý se po transformaci monarchie přejmenoval na rakousko-uherský zlatý, dělící se na 100 krejcarů.

Po měnové reformě v roce 1892 byl pak rakousko-uherský zlatý nahrazen korunou, který byla opět členěná na 100 haléřů.

Po vzniku samostatného Československa v novém státě zavedená měna v tradici korunové měny v desítkové soustavě pokračovala. V roce 2008 však Česká národní banka mince s haléřovými nominály stáhla z oběhu.

Jakým způsoben vznikaly názvy kontinentů, kterých je sedm.

Čpavek neboli amoniak nachází využití především jako hnojivo v zemědělství. Nově byl navržen jako alternativa k fosilním palivům.

Achát je odrůda křemene vyznačující se výraznou páskovanou kresbou.

Polovodičové lasery mají výhodu malých rozměrů, která je však vykoupena větší rozbíhavostí.

Honda NSX umí vše, co v současné době dokáže Honda vložit do jednoho automobilu.

Létající člun CAMS (Dornier Do 24) létal po osvobození Francie v letech 1944 až 1953 pro Aéronautigue Navale.

Zámek Hrubá Skála se nachází uprostřed oblasti Český ráj, kde stojí na skupině skalních věží nedaleko vstupu do úchvatného skalního města v krajině mezi hradem Trosky a hradem Valdštejn.

Kočkovitá šelma karakal žije v Africe a jihozápadní Asii, je rychlejší běžec než většina kočkovitých šelem a navíc výborně šplhá.

Především v USA a Kanadě oblíbený bungalov je dřevěný rychle realizovatelný a úsporný typ rodinného domu, pro který je typický pravidelný půdorys a lehkost stavby.

Lepek neboli gluten tvoří směs složitých bílkovin, které jsou spolu se škrobem obsaženy semenech některých druhů obilovin.

Franšízing je způsob obchodní činnosti spočívající v těsné a stálé spolupráci mezi právně a finančně odlišnými subjekty. Jedná se o poskytnutí práva užívat obchodní známku a znalosti vlastněné jedním subjektem (franšízor) pro podnikání subjektu jiného.

Vodou částečně zaplavené Bozkovské dolomitové jeskyně jsou geologickou lokalitou národního významu, jeskynní výzdoba Bozkovských dolomitových jeskyní je jedinečná.

Kamufláž aneb jak ošálit zrak, triky a klamné zrakové vjemy v zásadě operují se dvěma technikami.

A svět se točí dál

Rakousko-Uherská koruna byla měna používaná od roku 1892 na území Rakouska-Uherska, kde platila až do rozpadu říše v roce 1918. Na rozdíl od předchozí stříbrné měny byla Rakousko-Uherská koruna založena na zlatě. 3280 Rakousko-Uherských korun obsahovalo 1 kilogram čistého zlata. Ze zlata o ryzosti 900/1000 však byly raženy pouze mince v hodnotách 10, 20 a 100 korun.

A svět se točí dál.