A svět se točí dál

Články 105

Jak se stěhoval Hamilton Grange

Hamilton Grange
Hamilton Grange. Obrázek: Wikipedia, autor: Abrahami.

Důvodem stěhování domu Hamilton Grange byla jeho záchrana při budování 143. ulice v New Yorku.

První americký ministr financí Alexander Hamilton vlastnil pouze jediný dům, kterým byl Hamilton Grange v New Yorku. Po jeho smrti stavbu koupil episkopální kostel svatého Lukáše a nechal ho přestěhovat, jednak aby byla blíž kostelu, jednak aby se předešlo jejímu zničení při budování 143 ulice, která měla vést přímo skrz ni.

V roce 2008 byl Hamilton Grange přemístěn podruhé a dnes stojí na pozemku National Park Service v St. Nicholas Parku na Manhattanu.

Největší moravský hrad Sovinec vyrostl ve 14. století na skalnatém ostrohu Nízkého Jeseníku asi 14 kilometrů jižně od Rýmařova.

Drahý kámen ametrín je vzácná barevná odrůda krystalického křemene spojující v sobě žlutý citrín a fialový ametyst.

Název bivak se používá pro nouzové přespání v přírodě, často v horském terénu.

Město Havana na Kubě se nachází pouhých 160 kilometrů jižně od floridského Key Westu.

Pro oblíbené ovoce avokádo pěstovaný strom hruškovec přelahodný (Persea americana) pochází původně z jihu Mexika a dnes se rozšířil prakticky na všechny kontinenty.

Automobil Jaguar E-PACE D150 AWD má nezávislé zavěšení všech kol, víceprvkovou zadní nápravu a karoserii odlehčenou použitím hliníku.

Rozvodná síť elektrické energie zajišťuje přenos elektrické energie od výrobců k odběratelům.

Lokomotiva řady 710 ČD je motorová lokomotiva s hydrodynamickým přenosem výkonu, určená pro lehký posun a lehkou traťovou službu v nákladní dopravě.

Vodní elektrárny využívají akumulovanou energii vody k výrobě elektrické energie. Vodní elektrárny jsou v současnosti nejvýznamnější obnovitelné zdroje energie.

Šikmá pagoda Chu-ču drží pozoruhodný rekord, je více nakloněná, než proslulá šikmá věž v Pise.

Středomořské město Janov proslavil přístav, Kryštof Kolumbus i zachovalé historické centrum, které bylo od roku 2006 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zaštěrkovací stroj TDG-2 slouží k nahrnování štěrku do koleje při stavbách či údržbě železnice.

Drahý kámen ametyst je je nádherně fialově zbarvená odrůda křemene nacházející se především v dutinách zásaditých hornin.

A svět se točí dál

Hamilton Grange je někdejší sídlo Alexandra Hamiltona, prvního amerického ministra financí a zároveň jednoho z Otců zakladatelů.

A svět se točí dál.