A svět se točí dál

Články 106

Před půlstoletím byla objevena nejdelší jeskyně v České republice

Masarykův dóm, Punkevní jeskyně
Masarykův dóm je součástí Punkevní jeskyně. Obrázek: Wikipedia, autor: I, Prazak.

Po celém světě existuje mnoho rozsáhlých podzemních prostor, za jejichž vznikem stojí nejčastěji reakce podzemní vody s horninou, čímž se postupně vytváří jeskynní systémy.

Naší nejdelší podzemní prostorou je před půlstoletím objevená Amatérská jeskyně, jejíž unikátní komplex tvoří devět jeskyní, mezi nimi Stará a Nová Amatérská jeskyně, Piková dáma, Punkevní jeskyně a další. Celá Amatérská jeskyně měří na délku něco kolem 40 kilometrů.

Tmavé, chladné a obvykle chladné jeskynní prostředí je domovem mnohých organismů, kteří se životu zde adaptovaly, mezi nimiž jsou například různí obojživelníci, netopýři, pavoukovci, raci, brouci nebo lišejníky a mechy.

Egyptský chrám Abú Simbel tvoří komplex dvou chrámů ze 13. století př. n. l., které byly na své nynější místo přesunuty v letech 1963 až 1968 během mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie před zatopením vodami v té době budované Asuánské přehrady.

Terénní nákladní automobil s pohonem 6x6 Mercedes-Benz Actros 3340 pohání šestiválcový dieselový motor o výkonu 300 kW.

Sušení švestek v troubě je sice zdlouhavější, výsledek určitě stojí za to. Sušené švestky mají být pružné až kašovité, avšak při zmáčknutí nevypouští šťávu.

Lípa velkolistá patří k dlouhověkým stromům dožívajícím se věku až 1000 let.

Hostel je levná turistická ubytovna určená původně především pro studenty, na rozdíl od hotelů ubytovaní v hostelu obvykle sdílejí příslušenství a vybavení.

První přehrady začaly vznikat na začátku dvacátého století.

Ametyst chevron je speciální druh tohoto polodrahokamu význačný svým zbarvením.

První kytovci nalezli nový životní prostor v mořích, ze kterých zmizeli velcí plazi - plesiosauři a ichtyosauři.

Kulturní rostlina cizrna beraní se pěstuje pro semena podobná hrachu, ze kterých se připravují dušené pokrmy, nákypy a polévky.

V pražském metru dosud provozované soupravy metra 81-71 pochází z Mytiščinského strojírenského závodu u Moskvy.

Kvalitní damascénská ocel se v současnosti obvykle vyrábí mnohonásobným skováním, překládáním a opětovným skováním několika pásků ocelí o rozdílných vlastnostech.

Průmyslově vyráběný karbid vápenatý je důležitou chemickou látkou používanou v mnoha odvětvích průmyslu.

Technologicky vyspělé elektronické mikročipy se vyrábí z monokrystalu z velmi čistého polovodiče.

A svět se točí dál

Jeskynní systém nazvaný souhrnně Amatérská jeskyně, která je se svými téměř 45 kilometry nejdelším jeskynním systémem ve Střední Evropě, se nachází v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras v oblasti mezi propastí Macocha, obcemi Sloup a Holštejn.

A svět se točí dál.