A svět se točí dál

Karbid vápenatý

Karbid vápenatý
Karbid vápenatý. Obrázek: Wikipedia, autor: Ondřej Mangl.

Karbid vápenatý je důležitou chemickou látkou, která nalézá využití v celé řadě průmyslových odvětví. Díky tomu, že karbid vápenatý reaguje s vodou za vzniku acetylenu, uplatňuje se také při svařování a řezání železných a ocelových materiálů. Navíc je acetylen možné vyoužít také při výrobě PVC, plastů a různých chemických látek na bázi acetylenu. Nezanedbatelné množství karbidu vápenatého je také využíváno k odsiřování železa v ocelářském průmyslu. Nemalou roli hraje karbid vápenatý také při výrobě hnojiv.

V přírodě se karbid vápenatý vyskytuje jen velmi zřídka, protože velmi snadno reaguje s vodou za vzniku ethynu (C2H2) a hydroxidu vápenatého (Ca(OH)2).

Barva karbidu vápenatého se pohybuje od světlefialové přes hnědou až po tmavěšedou, zápachem se podobá česneku. Při reakci se vzdušnou vlhkostí se granule karbidu vápenatého pokrývají světlehnědou až světlesivou vrstvou hydroxidu vápenatého.

Karbid vápenatý se průmyslově vyrábí z koksu a oxidu vápenatého (páleného vápna) při teplotě v rozmezí 2000 až 2200 °C. Proces výroby karbidu vápenatého probíhá v elektrické obloukové peci. Autory této metody výroby karbidu vápenatého jsou Kanaďan Thomas Leopold Wilson (1860-1915) a Francouz Henri Moissan.

Chemicky čistý karbid vápenatý je pevná látka. Obvykle se však lze s karbidem vápenatým setkat v podobě směsi CaC2, CaO a nečistot obsažených v surovinách, ze kterých je karbid vápenatý vyráběn.

Při hydrataci se karbid vápenatý rozkládá za vzniku acetylenu.

Čerstvý karbid vápenatý se vyskytuje ve formě dohněda zabarvených malých kamínků. Vlivem vlhkosti vzduchu se pomalu rozkládá a mění v bílý prášek, ze kterého se následně acetylen uvolňuje již jen minimálně. Proto aby karbid vápenatý vydržel co nejdéle čerstvý, je nutné skladovat jej ve vlhkosti prostém uzavřeném a utěsněném prostředí.


Další články:

Železniční síť je kolejový dopravní systém pro přepravu osob a zboží.

Gotický vodní hrad Švihov leží v okrese Klatovy.

Světově první parní železnice vyjela v Anglii.

První člověk ve vesmíru byl sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin.

Jedinečně dochovaný objekt středověkého vodního mlýna Hoslovice je považován za nejstarší vodní mlýn na našem území.

Kvalitní damascénská ocel se v současnosti používá k výrobě kvalitních čepelí.

Unikátní přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně řadíme k nejvýznamnějším technickým divům v České republice.

Sovětská souprava metra 81-71 jezdí v Praze od roku 1978.

Příbuzná lípa malolistá je typická svou kulovitou korunou.

Dospělá vzrostlá lípa velkolistá přesahuje svým vzrůstem výšku 25 metrů.

Pravá damascenská ocel je velice kvalitní materiál.

Průmyslová výroba karbidu vápenatého z koksu a oxidu vápenatého.

Z Japonska pocházející hortenzie velkolistá se vedle základního druhu může pochlubit mnoha zajímavými kultivary.

A svět se točí dál

Karbid vápenatý se průmyslově vyrábí z koksu, uhlí a oxidu vápenatého bez přístupu vzduchu v elektrické obloukové peci při vysoké teplotě převyšující 2 000 °C.

A svět se točí dál.