A svět se točí dál

Články 107

Konzumace ryb a dalších vodních živočichů roste

Rybí trh
Rybí trh. Obrázek: Wikipedia, autor: Bien Stephenson.

V posledních letech spotřeba ryb a dalších mořských živočichů rok od roku roste a to i přes znečištění pozemských oceánů plasty a dalším odpadem. V současné době zkonzumuje každý člověk na naší planetě průměrně 22,3 kilogramy ryb a dalších mořských živočichů ročně, přičemž ještě v roce 2014 přitom tato spotřeba činila 20 kilogramů.

Zdaleka největšími konzumenty darů moře jsou Číňané, kteří zkonzumují kolem 65 milionů tun ročně. Pokud jejich spotřebu srovnáme s jinými zeměmi a regiony světa, například se spotřebou v zemích Evropské unie 13 milionů tun a v Japonsku 7,4 milionu tun zůstávají tyto za Čínou pozadu. Ke světově nejoblíbenějším mořským živočichům patří lososi, tresky, tuňáci a krevety.

Rozvíjející se glamping v České republice spojuje pobyt v přírodě s luxusem.

Překonání rychlosti zvuku se poprvé uskutečnilo 14. října 1947, kdy rychlost zvuku překonal Charles "Chuck" Yeager v raketovém letadle Bell X-1.

Karimatka je podložka na spaní, která se z důvodu tepelné izolace umisťuje pod spací pytel.

Sluneční energie je zhledem k tomu, že vyčerpání zásob vodíku na Slunci je očekáváno až v řádu miliard let, považována za obnovitelný zdroj.

Broskvoň je ovocný strom plodící peckovitými plody zvané broskve.

Automobil UAZ-2363 Pickup vychází z platformy UAZ Patriot.

Minerál apatit se v přírodě vyskytuje v celé škále barev v závislosti na jeho chemické příměsi a to přes zelenou, modrou, žlutou, fialovou, hnědou, bezbarvou, šedou až k růžové.

Starobylé španělské koloniální město Trinidad na Kubě je obklopeno rozlehlými plantážemi cukrové třtiny.

Faradayova klec nachází využití při citlivých vědeckých pokusech, při kterých není elektromagnetická interference, která by mohla zkreslit výsledky, žádoucí.

Vodopád Mumlava je nejvodnatějším vodopádem na území České republiky.

Experimentální vrtulník Mars Helicopter Scout bude létat na Marsu.

Z Číny pocházející davidie listenová je opadavý strom dorůstající výšky 12 až 20 metrů, který patří k nejnápadnějším kvetoucím dřevinám.

C 11 (Jakovlev Jak-11) je cvičný letoun, dvoumístný dolnoplošník se záďovým zatahovacím podvozkem poháněný hvězdicovým motorem.

A svět se točí dál

Rybářský průmysl je komerční aktivita rybolovu produkující ryby a ostatní produkty tohoto typu.

Akvakultura je cílevědomé, plánované obhospodařování vodních ploch (moří, řek, jezer atd.) s cílem dosáhnout dlouhodobě stálých výnosů užitečné vodní fauny a flory (ryb, krevet, krabů, humrů, raků, mušlí, řas a dalších vodních organismů).

A svět se točí dál.