A svět se točí dál

Články 65

Protestní hladovka Mahátma Gándhího

Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí na fotografii neznámého autora pořízené v roce 1940.

Hladovka, která je dnes čas od času v trvání několika dní součástí životního stylu určitých skupin obyvatelstva, může za určitých okolností nabýt i politický rozměr.

Sloužila a slouží také jako prostředek tichého a nenásilného protestu. Patrně nejslavnějším se stala hladovka Mahátma Gándhího, který odmítal jídlo během hladovky držené na protest proti zmanipulovaným volbám a násilí. Paradoxem zůstává, že ačkoli byl odhodlán v protestní hladovce pokračovat až do splnění svých požadavků a případně i zamřít, dožil se nakonec úctyhodných 78 let. Jeho zápas proti bezpráví ukončil v lednu 1948 výstřel z pistole atantátníka.

Obří vážky ovládly v prvohorách vzduch, v karbonu žily v pralesních močálech střední a západní Evropy obří vážky Meganeura.

Stavba mozku člověka, který se skládá z několika navzájem propojených útvarů.

Přesličník obecný je strom, který roste na plážích a v narušených lesích za plážemi, většinou na písku, v tropické části Austrálie, jižní Asie a ostrovech v Tichém a Indickém oceánu.

Byzantský hrad Angelokastro na ostrově Korfu stojí jako orlí hnízdo na horském kuželu strmě se svažujícím do všecht stran.

Indiáni Navajo se vedle pastevectví a extenzívního zemědělství, živí ekonomickými činnostmi založenými na těžbě ropy, uranu a uhlí, turistickém ruchu a provozování kasin.

Koza girgentánská pochází z Itálie, jejím výrazným znakem jsou vztyčené šroubovité rohy o délce až 80 centimetrů.

Písečná pláž Prasonisi na ostrově Rhodos se nachází na místě, kde Egejské a Středozemní moře odděluje jen přibližně 70 metrů písečné pláže, kterou během přílivu zaplavuje mořská voda.

Kavka obecná obývá lesy, parky a stepi, často poblíž lidských obydlí v Africe, Evropě a Asii.

Turecké město Antalya se rozkládá na samém konci stejnojmenného zálivu na jihu Turecka.

Jednokvítek velkokvětý je drobná, 5 až 15 centimetrů vysoká rostlina s přízemními listy a jediným koncovým květem na dlouhé stopce, která roste ve vlhkých, mechatých smrkových lesích.

Egyptská oáza Al-Bahariya, která si získala proslulost hrobkami s pozlacenými mumiemi a nálezem dinosauřích fosilií, leží v Egyptě na severu Libyjské pouště asi 360 kilometrů jihozápadně od Gízy.

Severočeská hora Lovoš se tyčí do nadmořské výšky 570 metrů nad krajinou nedaleko Lovosic.

Z Přední Indie pocházející jasmín sambakový je vždyzelený keř s prutovitými, tenkými a dlouhými větvemi a bílými, intenzivně po konvalinkách vonícími květy.

A svět se točí dál

Mahátma Gándhí, celým jménem Móhandás Karamčand Gándhí (2. října 1869, Pórbandar, Kathiawar Agency, Britská Indie - 30. ledna 1948, Nové Dillí, Indie), byl jeden z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost. Svých cílů se snažil dosáhnou pomocí aktivního, avšak nenásilného odporu založeného na jogínském principu nenásilnosti.

A svět se točí dál.