A svět se točí dál

Články 63

Američan Colin O'Brady přešel sám napříč Antarktidu

Colin O'Brady
Colin O'Brady. Obrázek: Wikipedia, autor: Colin O'Brady.

Američan Colin O'Brady přešel v prosinci 2018 jako první člověk sám napříč Antarktidu. I přes varování, že se jadná o nemožný sportovní výkon, vydal se na cestu a trasu v délce 1500 kilometrů vedoucí nehostinným polárním kontinentem zdolal během 54 dní oproti plánovaným sedmdesáti.

Pro 33letého sportovce představovala tato cesta extremní fyzický i psychický výkon, který jeho schopnosti prověřil až k mezím jeho možností. Protože se jednalo o sólo trek, všechny na cestu potřebné zásoby vážící téměř 170 kilogramů si během své rekordní cesty táhl s sebou za pomoci vlastní silou tažených saní.

Medvěd grizzly žije v lesích, na horách a v okolí vodních toků v Severní Americe.

Nejznámější zástupce ostnoploutvých ryb v České republice je okoun říční, dravá ryba, hojná jak v řekách a potocích, tak i ve stojatých vodách.

Renesanční zámek Opočno v sobě zrcadlí práci italských architektů. Nádvoří zámku ze tří stran obklopují otevřené renesanční arkády.

Ve voze BMW X3 xDrive 30d pokračuje jeden z nejúspěšnějších modelů této německé automobilky.

Plachý pták čáp černý žije skrytě v zalesněných oblastech v blízkosti vodních toků a nádrží na většině území střední a východní Evropy.

Zámek Velké Losiny, který je dnes národní kulturní památkou, stojí na místě původní vodní tvrze.

Kaštanovník setý se dnes pěstuje i mimo oblast přirozeného rozšíření ro chutné plody, velký obsah tříslovin v kůře a hodnotné dřevo.

Období babího léta je déletrvající suché, slunečné, teplé a málo větrné počasí na konci léta či začátku podzimu nastávající na evropském kontinetu.

Vždyzelený listnatý strom muškátovník vonný se pěstuje na mnohých místech ve vlhkých tropech, kde poskytuje koření muškátový oříšek pocházející z velkého tvrdého semene tohoto stromu.

Jedinečně dochovaný středověký vodní mlýn Hoslovice, stojící asi 17 kilometrů od Strakonic, je považován za nejstarší na území České republiky.

Řecké souostroví Kyklady leží v Egejském moři jihovýchodně od Řecka.

Holub zelenokřídlý obývá lesy po celé Indii, na Srí Lance, v Indonésii, Austrálii, na Nové Guinei a Filipínách, kde žije v hustém křoví.

Giuseppe Garibaldi se stal italským národním hrdinou.

A svět se točí dál

Colin O'Brady, narozený 16. března 1985 ve městě Olympia v americkém státě Washington je americký profesionální atlet a sportovec.

A svět se točí dál.