A svět se točí dál

Články 66

Protestní hladovka Mahátma Gándhího

Sonda InSight
Sonda InSight. Obrázek: Wikipedia, autor: JPL/NASA.

K robotickým výzkumníkům zkoumajícím povrch planety Mars, se nejnověji připojila americká robotická sonda InSight, která se na cestu k Marsu vydala 5. května 2018 a na povrchu rudé planety přistála po cestě dlouhé 483 miliony kilometrů bezpečně 26. listopadu téhož roku. Obrázek vpravo znázorňuje sondu InSight v pracovní konfiguraci s rozevřenými fotovoltaickými články, do které se nakonfigurovala po dosednutí na povrch planety Mars.

Úspěšné misi sondy InSight na Mars předcházelo několikaleté období výroby a testování.

Mys Dobré naděje je ostrý pevninský výběžek v Jižní Africe u Kapského Města.

Starověký řecký matematik Heron Alexandrijský je znám jako autor Heronova vzorce pro výpočet obsahu trojúhelníku a konstruktér aeolipilie, prvního známého fungujícího parního stroje.

Nerost millerit vytváří neprůsvitné zlatavé krystaly, které jsou velice jemné a mají vláskovitý nebo jehličkovitý tvar.

Zámek Bečov nad Teplou představuje relikviář svatého Maura, který je v objektu zámku vystaven pro veřejnost.

Jako první člověk se do vesmíru vydal 12. dubna 1961 sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin.

Poloostrov Formentor na ostrově Mallorca je nejseverovýchodnějším bodem ostrova.

Josef Erben byl český statistik a geograf 19. století.

Barokní zámek a hrad Skalka Vlastislav je dvoupatrový, postavený na obdélníkovém půdorysu a každoročně hostí výstavu fotografií a obrazů s námětem Českého středohoří.

Fíkovník velkolistý (Ficus macrophylla) je strom z východní Austrálie, který patří k tzv. škrtičům, kteří zahubí hostitelský strom poskytující jim zpočátku oporu.

Kardinál Richelieu, který stál za mocenským vzestupem Francie v první polovině 17. století, je považován za průkopníka nového stylu politiky.

Několikastupňový vodopád Kuang Si je malebný travertinový vodopád nacházející se přibližně 35 kilometrů jihozápadně od města Luang Prabang v Laosu.

Jedním z klíčových okamžiků vývoje lidstva se stal okamžik, kdy člověk začal využívat oheň, k čemuž došlo před asi 1,6 milionem let.

Kyjevská Rus vznikla v 9. století, kdy kníže Oleg sjednotil Kyjev a Novgorod.

A svět se točí dál

InSight je robotická meziplanetární sonda americké agentury NASA, určená k výzkumu Marsu. Posláním mise sondy InSight je objasnění procesů, během kterých před miliardami let vznikaly všechny terestrické planety sluneční soustavy. Sonda InSight se během své mise zaměří na výzkum vnitřní struktury Marsu, měření seismické aktivity, tepelného toku pod povrchem a pokusí se objasnit charakteristiku jádra planety.

A svět se točí dál.