A svět se točí dál

Články 60

Vlajka Antarktidy

Vlajka Antarktidy
Návrh vlajky Antarktidy od Grahama Bartrama, Poměr stran: 2:3. Obrázek: Wikipedia, autor: Tobias Jakobs (in the public domain).

V současné době má Antarktida status mezinárodního území a zatím oficiálně nemá svoji vlastní vlajku.

Na některých územích Antarktidy náležejících jednotlivým státům se však používají zvláštní vlajky.

Vedle toho v roce 2002 přijaly zástupci Antarktického smluvního systému návrh neoficiální vlajky, která se dnes používá jako symbol celého zaledněného jižního kontinentu.

Autor tohoto návrhu vlajky Antarktidy Graham Bartram použil jako vzor vlajku OSN. Na světle modrém pozadí je umístěn bílý obrys mapy Antarktidy. Tím má být symbolizována neutralita tohoto kontinentu.

Alka velká patří k druhům v minulosti člověka zcela vyhubeným. Tento druh mořského ptáka hnízdil na skalnatých izolovaných ostrovech se snadným přístupem k moři.

Jimei School Village poblíž města Xiamen byla vystavěna v čínsko-gotickém stylu.

Vlk arktický žije v tundrách daleko na kanadském severu, především na Ostrovech královny Alžběty, kde teplota klesá až pod -50 °C.

Vodopád Salto Angel padá do hloubky více než 978 metrů.

Lvíček zlatý je snadno poznatelná drobná opička charakteristická zlatou až zlatohnědou srstí. V přírodě žije žije především na území biologické rezervace Poco das Antas.

Radiologická vyšetřovací metoda počítačová tomografie umožňuje pomocí rentgenového záření zobrazení vnitřních orgánů a tkání pacienta s vysokou rozlišovací schopností a ve 3D projekci.

Cedr libanonský je neopadavý jehličnatý strom z čeledě borovicovitých, který se stal symbolem Libanonu.

Dánsko se nachází na severu Evropy. Bez autonomních území má Dánsko rozlohu 42 924 kilometrů čtverečních.

Kapary jsou kulovitě čtyřhranná, ploše trochu smáčklá a olivově zelená poupata keře kaparovníku trnitého, nasolená a konzervovaná v octě nebo v oleji.

Automobily Laurin & Klement se začaly vyrábět v roce 1905 a firma se posléze vypracovala mezi největší výrobce automobilů v Rakousko-Uhersku.

Ostružiník křovitý poskytuje na svých květech vítanou pastvu včel a ostružiny jsou ovoce. Hojný bývá na okrajích lesů, v lesních světlinách a na pasekách.

Hrad Parke’s Castle nechal v roce 1609 vystavět kapitán Robert Parke. Představuje typickou ukázku panského sídla z období kolonizace.

Lenochod Hoffmannův žije v lesích severní části Jižní Ameriky.

A svět se točí dál

Antarktida není v současné době svébytným státem, a proto nemá žádnou oficiální vlajku. Přesto vzniklo několi neoficiálních návrhů.

A svět se točí dál.