A svět se točí dál

Články 70

Dlouhá, nikoli velká čínská zeď

Dlouhá čínská zeď
Dlouhá čínská zeď na fotografii, kterou v roce 1907 pořídil profesionální fotograf Herbert Ponting (1870-1935).

V Evropě se pro storobylou zeď, která v minulosti chránila hranice Číny, ujalo označení velká čínská zeď. Toto pojemenování je však velmi nepřesné a neodpovídající přesně překladu z čínštiny. Čínské označení čchang-čcheng totiž v doslovném překladu do češtiny znamená dlouhá zeď, nikoli zeď velká.

Označení čchang-čcheng poprvé použil ve svých Zápiscích čínský historik S'-ma Čchien. V jeho době délka opevnění činila 10 000 li, přičemž jednotka li představuje přibližně 500 metrů. Právě odtud pochází údaj, že dlouhá čínská zeď měřila 5 000 kilometrů, který byl běžně udává ještě na sklonku 20. století.

Co se týče tohoto údaje o délce dlouhé čínské zdi, je třeba zmínit ještě jednu skutečnost, číslovka 10 000 se v čínské kultuře používá jako označení pro blíže neurčené velké množství, je tedy možné, že údaj o zdi měřící 10 000 li je označením zdi, která je velice dlouhá.

Fregatka obecná žije na Galapágách, v Asii, Indickém a Atlantickém oceánu.

Zámek Zlín je čtyřkřídlý zámek v barokně-klasicistním slohu s vnitřním nádvořím.

Velbloud dvouhrbý domácí je domestikovaná forma velblouda dvouhrbého chovaný především pro srst, jako dopravní prostředek a k transportu nákladů.

Mrazová kotlina je například svahy kopců tvořená rozsáhlejší uzavřená sníženina v terénu, charakteristickým znakem mrazové kotliny je inverze teploty.

Nilgau pestrý, který patří mezi největší asijské antilopy, obývá otevřené prořídlé lesy, stepi a pláně v Indii a Pákistánu.

Zámek Náchod se tyčí nad stejnojmenným východočeským městem.

Ve stylu anglického baroka postavený Sagamore Hill sloužil jako sídlo amerického prezidenta Theodore Roosevelta.

Cesmína paraguayská neboli yerba maté slouží k přípravě čaje z jejích usušených na nadrcených listů. Pití čaje maté je široce rozšířeno především v Jižní Americe, kde si tento nápoj získal širokou oblibu.

Proslulá velká čínská zeď se táhne od Šan-chaj-kuan při Pochajském zálivu daleko na západ do asijského vnitrozemí, kde končí na pokraji pouště Gobi.

Zámek Nové Hrady je pozoruhodná rokoková stavba s rozsáhlým přírodním areálem, podle něhož je nazýván "malý Schönbrunn".

Představil se Land Rover Evoque druhé generace, i když rozměry ani design automobilu se v podstatě nezměnily, je nový vůz v podstatě zbrusu nové auto postavené na nové platformě.

Losos obecný je velká dravá tažná ryba, žijící většinu života v moři, vnikající do řek a na písčitých mělčinách horních toků, trdlištích, se vytírající.

Kláštery Meteora v Řecku byly již ve středověku postaveny na strmých skalních jehlách na okraji pohoří Pindos v Thesálii.

A svět se točí dál

Číňané dlouhou čínskou zeď nazývají Wan-li čchang-čcheng, což v doslovném překladu znamená "Zeď dlouhá deset tisíc li". Protože výraz "deset tisíc" je v čřínské kultuře tradičně synonymem nezměrného množství, nabízí se výstižnější překlad "Nekonečně dlouhá zeď".

A svět se točí dál.