A svět se točí dál

Články 71

Vesmírné oko planetární mlhoviny NGC 7293

Planetární mlhovina NGC 7293
Planetární mlhovina NGC 7293. Obrázek: Wikipedia, autor: NASA, ESA, and C.R. O'Dell (Vanderbilt University), 19. listopadu 2002.

Na obrázku vpravo můžete obdivovat upřený pohled vesmírného oka planetární mlhoviny NGC 7293, známé také pod jménem Helix nebo Caldwell 63.

Planetární mlhovina NGC 7293 je tvořena mračny plynu vytvořené hvězdou podobnou našemu Slunci při velkolepé explozi na konci jejího života. Zbytek centrálního jádra hvězdy se stalo bílým trpaslíkem a září natolik intenzivním světlem, že způsobuje fluorescenci vyvrženého plynu. Spolu s relativní blízkostí k naší sluneční soustavě je to důvodem, proč můžeme obdivovat krásu tohoto oko připomínajícího vesmírného objektu.

Znak pro číslo nula je v pozičních číselných soustavách používaný pro označení nepoužitého řádu při zápisu čísla. Jakým vývojem číslo nula v minulosti prošlo?

Zlatá bula sicilská text v překladu do češtiny.

Výr velký je velký druh sovy z čeledi puštíkovitých obývající skalnaté krajiny a lesy v Evropě, Asii a severozápadní Africe.

Ze 16. století pocházející zámek Nelahozeves patří mezi nejvýznamnější pozdně renesanční objekty v Čechách. Najdeme ho na vyvýšené skále nad Vltavou cca 25 km severně od Prahy.

Gobiraptor byl objeven v mongolské poušti, kde žil v období svrchní křídy před přibližně 100 miliony let. Podle vědců Gobiraptor dorůstal výšky až tří metrů a váhy přibližně 225 kilogramů.

Elegantní Auto Union 1000 Sp Cabrio poháněl tříválcový dvoudobý motor o zdvihovém objemu 980 ccm, který poskytoval výkon 55 k.

První počítačová hra, o které víme, vznikla v roce 1958 a hrála se na displeji osciloskopu.

I na území České republiky vzácně zaletující sovice sněžná je jedna z největších a nejsilnějších sov.

Zámek Benešov nad Ploučnicí tvoří nevšední renesanční komplex dvou zámků ze 16. století.

Z tropické Ameriky pocházející kvajáva hrušková plodí šťavnaté bobule o průměru 2,5 až 10 centimetrů.

Vůz Opel Grandland X získává nový motor 1.6 s výkonem 180 k, se kterým dokáže dosáhnout maximální rychlosti 222 kilometrů v hodině.

Kysané zelí obsahuje vitamíny, které se v zimním období mnohým lidem nedostává.

Jak vzniká jinovatka, což je krystalická námraza, křehká, na slunci se lesknoucí usazenina se zřetelnou krystalickou strukturou.

A svět se točí dál

Planetární mlhovina NGC 7293, kterou objevil v roce 1824 německý astronom Karl Ludwig Harding, je k Zemi pravděpodobně nejbližší a současně také nejjasnější planetární mlhovina na obloze.

A svět se točí dál.