A svět se točí dál

Zlatá bula sicilská text

Zlatá bula sicilská
Zlatá bula sicilská. Autor: budoucí římský král Fridrich II.

Překlad Zlaté buly sicilské do češtiny:

Fridrich, z boží milosti římský císař volený, vždy rozmnožitel říše, král sicilský, vévoda apulský a kníže kapujský.

Poněvadž ozdoba a moc císařská předchází náš stav, že nejen hodnosti ostatních knížat, nýbrž i královská žezla uděluje naše velebnost, pokládáme za slavnou a velikou věc, že v tak velikém dobrodiní naší štědrosti i jiným vzrůstá rozmnožení královské důstojnosti a že tím naše vznešenost netrpí nijakou újmu.

Proto my přihlížejíce k přeslavným službám oddanosti, které veškerý lid český od dávného času věrně i oddaně prokazoval císařství římskému a že jasný král jejich Otakar od začátku mezi jinými knížaty zvláště před ostatními nás zvolil císařem a při naší volbě ustavičně a užitečně setrval: jako náš milý strýc, dobré paměti král Filip, poradiv se se všemi knížaty, svým privilegiem ustanovil, i my jej králem ustanovujeme a potvrzujeme a tak posvátné a důstojné ustanovení schvalujeme a království České štědře a beze všeho vymáhání peněz i obvyklé spravedlnosti našeho dvora jemu a jeho nástupcům navěky propůjčujeme: chtějíce, aby kdokoliv od nich bude zvolen králem, k nám nebo našim nástupcům přijel a náležitým způsobem odznaky královské přijal. Také povolujeme, aby on a jeho nástupcové drželi všecky hranice, které zmíněnému království patří, ať by jakkoliv byly odcizeny. Také jemu a jeho dědicům úplně povolujeme právo a moc uváděti v úřad biskupy jeho království; avšak tak, aby se těšili té svobodě a bezpečnosti, kterou mívali od našich předchůdců. Ustanovujeme pak z nadbytku naší štědrosti, že řečený král nebo jeho dědicové nejsou povinni choditi na žádný náš sněm, leč který bychom svolali do Bamberka nebo Norimberka, kdybychom nařídili konati sněm v Merseburce, tam tak přijíti jsou povinni. Kdyby kníže polský, jsa pozván, přišel, mají mu dáti průvod, jako někdy jejich předchůdcové, králové čeští, činívali; avšak tak, aby jim napřed byla určena lhůta šesti neděl k příchodu k zmíněným sněmům. S tou však výhradou, kdybychom my nebo naši nástupci byli v Římě korunováni, ponecháváme na vůli řečenému králi Otakarovi nebo jeho nástupcům, aby nám poslal tři sta oděnců nebo vyplatil tři sta hřiven.

K trvalé paměti a moci tohoto našeho ustanovení a potvrzení poručili jsme toto privilegium napsati rukou Jindřicha z Paříže, notáře a věrného našeho, a zlatou bulou naší utvrditi roku, měsíce a indikce níže psaných.

Této věci svědkové jsou tito: arcibiskup z Bari, biskup Tridentský, biskup Basilejský, biskup kostnický, biskup churský; opat z Reichenau, opat svatého Havla, opat Wisemburský, Bertold z Neifen, přední notář dvora královského; hrabě Oldřich z Kyburka, hrabě Rudolf z Habsburka a lantkrabě v Alsasku, hrabata Ludvík a Heřman z Froburka, hrabě Wernéř z Hohenburka, Arnold šlechtic z Wartu, Rudolf foit z Reprechtsweileru, Rudolf z Ramensberka, Alberto z Tanehausu, komorník, a mnoho jiných velmožů a šlechticů a svobodníků, jejichž svědectvím je toto privilegium potvrzeno.

Stalo se toho roku od vtělení Páně tisícího dvoustého dvanáctého, v měsíci září, v patnácté indikci, království však pána našho Fridricha nejjasnějšího, zvoleného císaře římského a vždy rozmnožitele říše krále sicilského, roku patnáctého.

Dáno ve vznešeném městě Basileji rukou Oldřicha místoprotonotáře dvacátého šestého září sťastně. Amen.


Další články:

Číslo nula má za sebou pestrou historii.

Vodní zámek Blatná v sobě spojuje gotiku, renesanci, baroko i novogotiku.

Mořská ryba losos obecný vniká do řek na evropském kontinentu.

Rokokový zámek Nové Hrady stojí nedaleko Vysokého Mýta a Litomyšle.

Unikátní kláštery Meteora v Řecku jsou situovány na vrcholcích strmých skalních jehel.

Vřes obecný je keříček 30 až 60 centimetrů vysoký.

Pražský klášter svaté Anežky České byl byl založen v roce 1234.

Stálezelený strom rohovník obecný je rozšířen po východním Středomoří.

Východočeský zámek Náchod se tyčí nad stejnojmenným městem.

Storobylý klášter sester premonstrátek Doksany stojí na břehu severočeské řeky Ohře.

Hmyzožravý rejsek obecný pobíhá celý den s cílem co nejvíce ulovit.

Zámek Zbraslav obklopuje anglický park.

A svět se točí dál

Zlatou bulu sicilskou vydal 26. září 1212 v Basileji Přemyslu Otakarovi I. budoucí římský král Fridrich II. jako odměnu za podporu, kterou mu Přemysl Otakar I. poskytl v boji o říšskou královskou korunu.

Název Zlatá bula sicilská je odvozen od pečeti, která je k dokumentu přivěšena. Jakožto král Sicílie (římský králem se stal až později) disponoval tehdy Fridrich II. pouze pečetí tohoto království.

Jedinečnost Zlaté buly sicilské bývá často spatřována ve skutečnosti, že českému panovníkovi byla královská hodnost přiznána poprvé dědičně.

Originál Zlaté buly sicilské je uložen ve Národním archivu v Praze, fond "Archiv České koruny", inv. č. 2. Latinský text vydal G. Friedrich v souboru: Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae, II, Praha 1912, č. 96, s. 93-94.

A svět se točí dál.