A svět se točí dál

Klášter svaté Anežky České

Klášter svaté Anežky České
Klášter svaté Anežky České. Vpravo se nachází nejstarší část konventu. V pozadí stojí (zleva) kostel sv. Salvátora, Anežčina oratoř, kaple P. Marie a nad ní se zvedá střecha kostela svatého Františka.

Klášter svaté Anežky České byl založen roku 1234 svatou Anežkou, sestrou českého krále Václava I. Vedle mužského řádu, jemuž byl určen zdejší chrám svatého Salvátora, zde žila také ženská odnož řádu, klarisky, jimž příslušel chrám svatého Františka. Tak vznikl obrovský komplex budov s klášterními prostorami, dvojicí raně gotických chrámů, rajským dvorem, kaplí a hospodářskými budovami. Za časů svaté Anežky České šlo o první gotickou stavbu v Praze, dokonce i o přemyslovské pohřebiště. Klášter byl v době Josefa II. zrušen, přeměněn v dílny, sklady a byty pro chudinu. Nakonec byl objekt v roce 1963 zrekonstruován a byly zde umístěny poklady českého i světového středověkého umění. Počátkem nového tisíciletí zde byla vystavena umělecká díla stálé expozice Středověké umění v Čechách a střední Evropě. V chrámu svatého Salvátora zaujmou reliéfy na kamenných hlavicích sloupů, v nichž památkáři hledají portréty dobových postav.


Další články:

Chrám svatého Mikuláše Praha stojí v Praze na Malé Straně.

Ornitoptéra Leonarda da Vinci pochází z roku 1488.

Největší mořská želva na světě je kožatka velká, největší exemplář dosáhl váhy 961 kg.

Paštikové chlebíčky posypané nasekanou pažitkou.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Největší zvíře na planetě Zemi jsou velryby.

Domácí zázvorový sirup přelijeme do lahve.

Zámek Zbraslav na který navazuje anglický park.

Želva matamata se objevila mezi prvními druhy želv.

Kočičí chování a řeč těla kterou kočka vyjadřuje své pocity.

A svět se točí dál

Klášter svaté Anežky České se nachází na pravém břehu Vltavy v historické oblasti Starého Města pražského. Dvojklášter ženského řádu klarisek a mužského řádu menších bratří.

A svět se točí dál.