A svět se točí dál

Články 25

Koloběh vody v přírodě je pestrý a rozmanitý, umožňuje, že jsou zavlažovány rostliny i uprostřed rozlehlých pevnin, že je doplňována voda v tůních, rybnících, jezerech, potocích a řekách, že jsou vodou zásovovány rameny a studny.

Největší obři na mořských vlnách

Supertanker Hellespont Alhambra
Supertanker Hellespont Alhambra při své první plavbě 16 května 2002, později byla tato loď přejmenována na TI Asia. Obrázek: Wikipedia, autor: PA2 Dan Tremper, USCG. Cropped by User:Ultra7

Největší loď, kterou kdy lidé postavili, dnes již nepluje a dokonce již dnes ani neexistuje, sešrotována byla v roce 2009. Tanker Seawise Giant, v překladu do češtiny tedy Mořský obr, který by později několikrát přejmenován a nesl celou řadu jmen, jmenujme namátkou například Jahre Viking, měřící na délku úctyhodných 458,46 metrů, dnes již tedy na hladině moří nespatříme.

Pokud jde o délku, dnes se dělí o prvenství jedenáct stejných kontejnerových lodí třídy Maersk Triple E se shodnou délkou 399 metrů. Jako první z nich vyplula v červenci 2013 loď Maersk Mc-Kinney Moller. Celkem je plánována stavba celkem dvaceti plavidel třídy Maersk Triple E.

Co se týče výtlaku, prvenství drží čtyři supertankery třídy TI, které sice na délku měří "pouhých" 380 metrů, zato výtlak plně naloženého tankeru třídy TI činí 517 660 t.

Starček přímětník tvoří rozsáhlé kolonie především na koňských pastvinách, kde jeho semena snadno klíčí v kopyty rozryté půdě.

Naučná stezka Světem horských luk vede po hlavním hřebeni Jeseníků a seznamuje se světem místních vrcholů.

Mandril rýholící obývá ve volné přídodě oblasti v Kamerunu, Gabonu, Rovníkoví Guinei a Kongu. Jeho biotop jsou především tropické deštné pralesy.

Hauswaldská kaple stávala pod Kostelním vrchem nedaleko obce Srní na Šumavě. Voda z místní studánky je zde vedena v ručně tesaných vantrokách a dopadá na poslední kámen.

Nedostatek vitamínu B12 může mít vliv na krvetvorbu a také na správnou funkci nervového systému.

Máčka skvrnitá se živí drobnými mořskými živočichy. Jedná se o druh žraloka, který není člověku nikterak nebezpečný.

Steinwinter Supercargo 2040 byl koncept tahače umístěného pod návěsem, který vznikl v roce 1983.

Svobodný přístav s tzv. svobodnou zónou, v níž je skladováno a případně dále zpracováváno zboží bezcelně dovezené z ciziny, které je případně možno opět bezcelně vyvážet.

Jehličnatý les osidluje různé regiony Evropy. Jedná o druh lesa dobře přizpůsobený letnímu suchu.

Okrasná jabloň drobnoplodá pochází z Asie a plodí drobné pevné dekorativně vyhlížející plody, které vydrží dlouho na stromě.

Jak ovlivňuje materiál vlastnosti kamen, délku rozehřátí a udržení si tepla.

A svět se točí dál

TI Asia na obrázku v článku vlevo patří do supertankerů třídy TI. Vedle TI Asia do této třídy patří TI Europe, TI Africa a TI Oceania. Supertankery třídy TI jsou dlouhé 380 metrů a dokážou převážet více než 3 miliony barelů ropy. Při plném zatížení mají výtlak 517 660 tun. Při spuštění na vodu nesla loď TI Asia jméno Hellespont Alhambra.

A svět se točí dál.