A svět se točí dál

Články 73

Vznik portugalské koloniální říše

Portugalská karavela
Při vzniku portugalské koloniální říše sehrály klíčovou roli portugalské karavely. Obrázek: Wikipedia, autor: Lopo Pizarro.

V průběhu 15. století se Portugalsko stalo průkopníkem zámořské expanze, behem které získalo rozlehlé zámořské državy.

Poté, co se v roce 1415 do portugalských rukou dostalo město Ceuta na pobřeží severní Afriky, postupovali portugalští mořeplavci dále podél afrického pobřeží, přičemž zakládali opevněné opěrné body, což vyvrcholilo, když v roce 1488 portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias obeplul mys Dobré naděje a o deset let později přistává Vasco da Gama u indického pobřeží, kde posléze vznikaly další portugalské kolonie.

Portugalci postupně ovládli lukrativní obchod s kořením a navázali kontakt s Čínou a Japonskem.

Ve stejné době pronikají také na území dnešní Brazílie v Jižní Americe.

30 až 45 metrů vysoká borovice lesní patří mezi nejvýznamnější hospodářské dřeviny, poskytující pružné, lehké a měkké pryskyřičnaté dřevo s výraznou kresbou letokruhů.

Zámek Přerov nechal postavit na přelomu 16. a 17. století na místě původního gotického hradu na přelomu 16. a 17. století Karel starší ze Žerotína.

Klokan rudokrký je středně velký poměrně podsaditý klokan s hustým kožichem, snadno se pozná podle víceméně červenohnědého týlu.

Rudé moře odděluje Arabský poloostrov od Afriky. Ve druhé polovině 20. století vyrostla na pobřeží Rudého moře řada turistických středisek.

Koníček mořský je ryba podivného tvaru žijící v oblasti severovýchodního Atlantského oceánu.

Barokní zámek Valtice, který sloužil jako hlavní rodové sídlo rodu Liechtensteinů, je jedním z nejhonosnějších a nejlépe vybavených na Moravě.

Kopřivový špenát se může podávat jako klasický špenát, jeho chuť skvěle doplní například uvařené vejce.

Nezvykle vyhlížející rostlina vraní oko čtyřlisté plodí velkou černou jedovato bobuli o šířce přibližně 1 centimetr.

Malíři přenášejí své představy na plátno pomocí barev.

Kolibřík velký obývá otevřenou horskou krajinu se stromy v Andách od jihozápadní Kolumbie po střední Chile.

Karel May byl německý spisovatel převážně dobrodružných románů a povídek. V jeho nejproslulejších dílech hrají klíčové role indiánský náčelník Vinnetou a zálesák Old Shatterhand.

Oviraptosauři žili v období křídy především v oblastech dnešní Asie a Severní Ameriky.

Ferrari 488 GTB je sportovní automobil firmy Ferrari, neuvěřitelná dynamika, kterou tento automobil nabízí, je dosažena zejména díky dvojitému přeplňování.

A svět se točí dál

V době, kdy Portugalsko získalo rozsáhlá území v Africe a Asii, objevil Kryštof Kolumbus ve španělských službách Nový svět a Španělsko se poté soustředilo na tuto část světa. Aby se předešlo možným konfliktům, bylav roce 1494 mezi těmito dvěma koloniálními mocnostmi podepsána Tordesillaská smlouva, která rozdělila sféry vlivu ve světě. Demarkační linie mezi Portugalskem a Španělskem vedla podél poledníku 1550 kilometrů západně od Kapverdských ostrovů, protilehlý poledník byl určen Smlouvou ze Zaragozy v roce 1529. V důsledku těchto smluv měla Portugalsku patřit východní část jižní Ameriky, Afrika a téměř celá Asie, zatímco většina Nového světa měla připadnout Španělsku.

A svět se točí dál.