A svět se točí dál

Články 75

V době bronzové žili lišky s lidmi jako domácí zvířata

Liška obecná
Liška obecná (Vulpes vulpes). Obrázek: Wikipedia, autor: U.S. Fish and Wildlife Service employee.

V době bronzové žili lišky minimálně na některých místech tehdejšího světa s lidmi jako domácí zvířata. Přednedávnem odkryli archeologové na Iberském poloostrově pohřebiště z doby bronzové, ve kterém spošívaly ostatky 64 lidí, 32 psů a několika dalších zvířat, mezi nimiž byly také čtyři lišky.

Výsledky analýzy obsahu izotopů uhlíku a dusíku ukázaly, že nalezené lišky se živily stravou, která byla velmi blízká lidským pokrmům. Kostry lišek nesly stopy svědčící o zapřažení do postrojů s těžkými náklady. Jedna z lišek měla zlomenou nohu, která se již částečně zahojila. Z těchto znaků lze usuzovat, že lišky žily dlouhou dobu společně s lidmi.

Fiat 500 L sází patrně na populační růst a nabízí až sedm míst pro cestující.

Jelenovitý savec muntžak malý je plaché samotářské zvíře žijící ve volné přírodě v Číně a na Tchaj-wanu, zavlečen byl i do Evropy.

Pražský Vyšehrad je historické hradiště, hrad a pevnost v Praze, tyčící se na skále nad pravým břehem řeky Vltavy na jižním okraji historického města.

Kašťa bělavá je středně vysoký dvoudomý strom pocházející z východu USA, u nás se se pěstuje v parcích a zahradách.

Mistr Jeroným Pražský byl český filozof a teolog, upálený pro své názory roku 1416 v Kostnici.

Jak se vyvíjela výroba papíru od nejstarších počátků v dávných dobách po dnešní velkovýrobu.

Mandelík indický je částečně tažný pták žijící v řídkých lesích, travinatých krajinách a v kulturní krajině na rozsáhlé části jižní poloviny Asie od Iráku po Thajsko.

Z kořenů a mladých listů pampelišek připravená pampelišková polévka se smetanou chutná s osmaženým chlebem nakrájeným na kostičky.

Skanzen Vysoký Chlumec přibližuje lidové stavitelství z oblasti středního Povltaví, stojí zde celkem patnáct objektů, včetně dvou stále funkčních technických památek - vodního mlýna a vodního katru.

Dva základní druhy zrnkové kávy jsou arabica a robusta, hlavními rozdíly mezi nimi jsou především jejich chuť a obsah kofeinu.

Manažerská letadla fungují jako létající kanceláře, rychlost, pohodlí a diskrétnost jsou základní požadavky byznysmenů, z nichž mnozí v letadle tráví více času než ve vlastní kanceláři.

Lilek potměchuť je vytrvalý, lianovitě rostoucí polokeř s plazivým oddenkem a na spodu dřevnatící lodyhou, který dorůstá do délky až 2 metrů.

Památky královského města Nymburk ukazuje naučná stezka se 68 zastaveními.

A svět se točí dál

Liška obecná je nejrozšířenější středně velká šelma žijící na území České republiky a vlastně i na celé severní polokouli. Jedná se o relativně štíhlou psovitou šelmu s poměrně dlouhýma špičatýma ušima a dlouhým huňatým ocasem.

A svět se točí dál.